Догодина ще дойде и съпруг, за да направят семейство
Най-новата обитателка на зоопарка в София е млада хипопотамка джудже. Тя е пристигнала от Загреб вчера и сега трябва да свикне с новия си дом. Това е причината достъпът до зала "Гиганти" да е временно ограничен. Заради хубавото време слониците, белият носорог и големия хипопотам прекарват времето си във външните си ограждения и посетителите могат да им се радват.
"Тя е на 2 г. и е много игрива и палава. Ще и трябва малко време да се успокои, защото идва на ново място и трябва да свикне с нас. Догодина очакваме и мъжки, за да направим младо семейство и да се опитаме да ги размножим", обясни директорът на зоологическата градина Добромир Бориславов. Тя е пристигнала от Загреб по линия на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите. А нашият зоопарк се е преборил за нея при огромна конкуренция, заради отличните си условия, в които живееше предишният хипопотам джудже Емилио. Той почина миналата година.
Хипопотамът джудже обитава влажните гори и блатата на Западна Африка, предимно в Либерия, с малки популации в Сиера Леоне, Гвинея и Кот д'Ивоар. Живее в бърлоги и дупки, които се образуват по речните брегове. За разлика от обикновения хипопотам, този вид не се събира на стада и не е агресивен. Той е нощно активен, живее уединено или в малки семейни групи, състоящи се от майка и малки или от двойка.
Наименованието „джудже" се дължи на по-дребния му размер спрямо обикновения хипопотам. Достига едва 1/4 от размера на големия си братовчед и тежи от 180 до 275 кг. Този вид е с категория „Застрашен" в Световната червена книга, а популациите му се оценени като намаляващи. В света са останали едва 2 500 индивида в дивата природа. Изсичането на горите, урбанизацията и култивирането на земите води до фрагментация на местообитания и намаляване на генетично разнообразие на популациите на хипопотама джудже. Други заплахи са бракониерството, ловът, хищниците като леопарди, питони и крокодили, както и военните действия, които се водят в рамките на ареала му. Хипопотамите джуджета са сред видовете, незаконно ловувани за храна в Либерия.