34 ученици натъпкани в маршрутка на път за Пловдив, негодуват хората и настояват градският рейс по линия 1 да обслужва селото
Десетки жители на село Труд изпълниха заканата си и точно в 13,30 часа заприщиха централното шосе, откъдето минава пътят Пловдив – Карлово. С плакати "Искаме автобус номер 1 да обслужва нашето село" те блокираха движението.
По думите им рейсът от градския транспорт на Пловдив от години не ходи до Труд, а всичко е поверено само на една маршрутна линия номер 5.
"Лично броих наскоро 34 ученици бяха натъпкани в микробуса, за да стигнат до училище в Пловдив. Това е кошмар", заяви пред "24 часа" Георги Стайков, един от организаторите.
Селото е голямо и на 5 километра от областния град. "Всичко навремето си беше много добре. Но изведнъж надделяха интересите на съдържателя на маршрутните линии и градският автобус беше спрян за село Труд с аргумента, че се нарушавала транспортната схема. В последната година чакаме по час да мине маршрутка, ако мине, често не спира, защото е претъпкана", заяви Стайков.
Според него и останалите протестиращи не може такова голямо село да бъде оставено без транспорт до областния град. Мнозина от хората или учат, или работят в Пловдив.
Към протеста им се присъединиха и жители на село Войводиново, които пък настояват да им бъде възстановен маршрутът на линия номер 15.
В началото на проявата настана лека дискусия, след като местни жители забелязаха, че там е и кандидат–депутатът за Пловдив–област Йордан Иванов. Той не е нито жител на селото, нито е адресно регистриран тук, отсече Стайков.
Иванов обясни пред "24 часа", че е приятел със сдружението, което се бори да има транспорт в Труд и е минал оттам, поздравил е хората и си е продължил по пътя.
Протестът продължи мирно, имаше полиция, но ексцесии не бяха допуснати от страна на участниците. По график трябваше да продължи до 15 часа, но в 14 часа приключи, след като хората стигнаха до кръговото кръстовище за село Строево, пуснаха химна, изръкопляскаха и си тръгнаха, защото и времето взе да се разваля.
"Ще изчакаме да минат изборите, за да не се политизира проявата ни и след тях ще организираме друг още по–голям протест", зарекоха се те.
Твърденията, че жители на Труд искат да се откъснат от шапката на община "Марица" и да минат в самостоятелна община, на този етап не се поддържат. "Това не е на дневен ред, водят се дискусии, но идеята не е напълно избистрена", обясни Стайков.