
Предложението одобрено след 2 часа спорове и само с един глас надмощие
3 пъти ще се увеличи броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци - от 1 пункт на всеки 750 жители на 1 на 250. Те вече навсякъде ще имат по 3 контейнера - син, жълт и зелен. Освен това, отворите на сините и жълтите контейнери ще бъдат по-големи, за да се разреши проблемът с отпадъци, които често са оставяни до кофите, защото не могат да се поберат в тях.
Този доклад на ПП-ДБ-СС за промяна в системата за разделно събиране на отпадъците бе приет от Столичния общински съвет след двучасови спорове.
От ГЕРБ и БСП поискаха отлагане на доклада, въпреки че обясниха, че подкрепят предложените в него промени. Но анализите и данните, на базата на които са предложени промените, трябвало да бъдат включени в документа.
"Логичният начин е тези приложения да бъдат част от документацията към доклада", обясни Лорета Радева от ГЕРБ.
"Това е откровен саботаж от страна на ГЕРБ. Те искат София да се развива бавно, мудно и мръсно", контрира обаче Димитър Петров от ПП-ДБ-СС.
От коалицията били убедени, че увеличаването на броя на контейнерите за разделно събиране ще стимулира гражданите да рециклират повече.
"Няма да трябва да ходят 200-300 метра до кофи, които дори често са пълни догоре с боклук", смята Пламена Терзирадева от "Спаси София".
Зам-кметът Надежда Бобчева пък посочи, че годишно се събират над 400 хил. тона битови отпадъци, а само 30 хил. се рециклират. Добави, че въвеждането на доклада ще означава за фирмите да отделят едва 3 млн. лв. на година при обороти от над 100 млн. годишно. Целта на Столична община била количеството рециклирани отпадъци да се удвои - от 30 на 60 хил. тона годишно.
Намеси се и Карлос Контрера от ВМРО, който пожела да бъдат предоставени критерии за ефективност на мерките. Попита също и колко контейнера има в момента в София, както и колко лева на тон струва на обработката на отпадъците.
"Тази дискусия се превърна в "тате ще ми купи колело, ама друг път". Ще подкрепите този доклад, ама друг път", обърна се към членовете на ГЕРБ и БСП Бобчева, след повече от час и половина дискусии по темата.
И обясни, че в София има едва 6853 контейнера за разделно събиране на боклук спрямо над 90 хил. за битови отпадъци. Поясни, че за транспорт и събиране на 1 тон отпадъци се харчат средно 192 лв., а за обработката на всички отпадъци в заводите - 42 млн. лв. годишно.
"За кого работите? Защо не защитавате правата на софиянци, а на фирмите?", обърна се към членовете на ГЕРБ Борис Бонев от "Спаси София".
Предложенията за увеличаване на местата за разделно събиране все пак бяха одобрени от СОС с 29 срещу 28 гласа.