Малко над половината от 15-годишните ученици в България имат своя банкова сметка, а 47% притежават дебитна или кредитна карта. 85 на сто от децата в тази възраст разговарят поне веднъж месечно с родителите си за пари и за неща, които искат да си купят, a 80% обсъждат пазаруване онлайн.
Това показват данни от глобалното проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за финансовата грамотност сред учениците в 20 държави по света.
Изследването е част от международната програма за оценяване на учениците PISA. Резултатите бяха представени в Париж от генералния секретар на ОИСР Матиас Корман и Андреас Шлайхер, шеф на “Образование и умения” в организацията.
Страната ни участва за втори път в този модул на PISA, като резултатите са съизмерими с тези от предишното издание през 2018 г.
Близо 1/2 от 15-годишните ученици в България споделят, че през предходните 12 месеца са учили за надница, бюджет, предприемачество, банков заем и все още знаят какво означават тези термини. По-малко помнят да са учили за обменен курс (29%), а какво е сложна лихва, знаят близо 1/4 - 26%. Учениците, запознати с тези понятия, както и притежаващите собствена банкова сметка имат по-добри резултати в проучването.
Най-високо ниво на финансова грамотност показват 15-годишните в Белгия, следвани от връстниците си в Дания и Канада. България е на 15-о място в проучването. (24часа)