По 4 от висшите училища в топ 10 са британски и американски, един е в Швейцария и един в Сингапур
661-670 - това е групата, в която попада Софийският университет “Св. Климент Охридски” сред 1500-те най-добри ВУЗ в света в най-голямата класация - QS World University Ranking за 2025 г. Класацията включва 1503 висши учебни заведения от целия свят. Като над 5600 са кандидатствали да бъдат включени.
Софийският университет се е изкачил със седем групи в сравнение с рейтинга си за 2024 година, когато ранкингът му беше 741-750.
Софийският университет продължава да е единственият български ВУЗ в класацията, той участва в нея от 2013 г., а за 2023 г. постигна най-високия си резултат - 561-570 място.
От определен праг нагоре авторите на изследването не подреждат университетите на конкретно място, а ги включват в групи. Между 661-о и 670-о място, където е и Софийският университет, са:
- Aberystwyth University (Великобритания)
- City University of New York (САЩ)
- Comenius University Bratislava (Словакия)
- Free University of Bozen-Bolzano (Италия)
- International Islamic University Malaysia (Малайзия)
- ISCTE - Instituto Universitario de Lisboa (Португалия)
- Memorial University of Newfoundland (Канада)
- National Chung Hsing University (Тайван)
- Tokyo Medical and Dental University (Япония)
- Universidad de la Republica (Уругвай)
- University of Manitoba (Канада)
- University of Plymouth (Великобритания).
Университетите се оценяват на базата на девет критерия: академична репутация, брой цитирания на факултет, репутация сред работодателите, професионална реализация на завършилите, съотношение на студенти и преподавателски състав, брой чуждестранни студенти, брой чуждестранни преподаватели, участие на институцията в международни изследователски мрежи, устойчивост.
За 13-а поредна година класацията на най-добрите университети в света се оглавява от МИТ - Масачузетския институт по технологии. Това е единственият университет, който събира пълните 100 точки, които се присъждат в рейтинга.
Прескачайки 4 места, на второ място излиза Imperial College London. На трето и четвърто място остават Оксфордският и Харвардският университет. Пети е университетът в Кеймбридж, шести - в Станфорд.
Швейцарският федерален институт по технологии е на 7-о място, а на 8-о е Националният институт на Сингапур - това са единствените университети от други държави извън САЩ и Великобритания в топ 10. UCL - London's Global University, e девети, а на 10-о място пробив прави Калифорнийският технологичен университет - Caltech - той досега не беше в десетката.
Това е най-голямата класация на университети в историята - обхваща 1500 ВУЗ в 106 образователни системи. Най-много в нея са университетите от САЩ - 197, следвани от тези във Великобритания - 90, и на трето място е Китай със 71 ВУЗ.
Великобритания е отличникът в класацията - три от първите пет университета са нейни. Австралия има два университета в топ 20, а Китай класира 5 в топ 100.
Проф. Георги Вълчев, ректор на СУ:
Огромно постижение с нашето финансиране
Изкачването на Софийския университет в престижната класация означава, че на практика научноизследователската ни работа достига световни нива въпреки оскъдното финансиране и неглижирането на научната дейност, тъй като ни заплащат основно като преподаватели.
В тези класации има много други критерии освен научната дейност. Голяма част от тях са свързани с материалната база, с въвеждане на зелена енергия. Надяваме се в следващите години да успеем, ако имаме подходящо финансиране, оправяйки и материалната база, да се изкачим още повече.
Класирани са 1500 от над 5600 университета от цял свят. На фона на финансирането, което имаме, това е огромно постижение. Разбира се, че ще търсим по-добри класации, но без инвестиции в Софийския университет няма как да се опитваме да се равняваме с университетите, които имат в пъти по-голямо финансиране от нас.
Българската класация пред 14-о издание
Българската рейтингова система на висшите училища вече имаше 13-годишни издания. Предстои за 14-и път да класира университетите по направления. Още когато стартира, много международни експерти я дадоха за пример, защото съдържа много обективни критерии за реализация на студентите.
Изданието за 2023 г. регистрира продължаващи тенденции за подобряване на реализацията на завършилите на пазара на труда, повишаване на дела на чуждестранните студенти в България и увеличаване на броя и влиянието на научните публикации на българските висши училища. “24 часа” беше двигател за създаване на официален рейтинг на българските университети и е партньор на тази инициатива.