37 хил. са получили ваучери за обучение, а 10 хил. вече имат сертификат
В ерата на дигиталната революция и изкуствения интелект редица проучвания показват, че 90% от работните места в следващите години ще изискват дигитални умения. За да се адаптира работната сила у нас към новите очаквания на пазара на труда, социалното министерство е предвидило възможности за подкрепа за повишаване на знанията на работещи, безработни и икономически неактивни лица.
Това ще стане възможно с мерките “Дигитални умения”, “Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица” и “Нови умения”. Амбицията е със средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост и Програма “Развитие на човешките ресурси” да се осигури подкрепа на над 700 000 българи, за да бъдат по-конкурентоспособни на пазара на труда.
По плана за възстановяване на 21 декември м.г. стартира проект, по който 500 хил. българи ще преминат през безплатно обучение за дигитални умения.
До края на май 37 270 души вече са получили ваучери за обучение. От тях над 10 хил. души вече имат и сертификати. Кандидатстването за електронни ваучери става единствено чрез подаване на електронно заявление за участие през сайта на Агенцията по заетостта www.az.government.bg.
Всеки може да избере вида на обучението и доставчика, който го предоставя, както и
дали ще учи онлайн, или присъствено
Заявления за участие ще се приемат и през следващите две години или до изчерпване на финансовия ресурс, който е в размер на 327 455 849,81 лева.
100 хил. души, които са придобили самостоятелно своите дигитални умения, пък ще могат да се явят на изпит и да ги сертифицират.
За да се получи сертификат, трябва да се премине през изпит
Това ще става през Единен сертификационен център. Там ще може да се заявят ден и час за изпит. Целта е оценяването да бъде обективно и да се покрият изискванията за необходимите дигитални умения.
В обучение по проекта могат да се включат и безработни, и заети, като фокусът е и върху лицата в неравностойно положение на пазара на труда, тези без дигитална грамотност, с ниско равнище на образование, с ниски/или без дигитални умения, по-възрастни и други.
За обучаемите, които са безработни, се осигурява възможност за
изплащане на стипендии и средства за транспортни разходи,
ако са избрали да учат в дневна присъствена форма.
Курсовете са за придобиване на цифрова компетентност базово ниво (ниво 1 и 2 съгласно DigComp) и средно ниво (ниво 3-4 съгласно DigComp). Ако човек премине първото ниво, ще му бъде предоставена възможност да се включи и в следващите нива. Всеки одобрен може да получи по един сертификат за базово и един за средно ниво.
Хората, получили ваучер и започнали обучение, са
задължени да посещават редовно курса на обучение
според утвърдения график и да имат минимум 80% присъствие на учебните занятия.
На 27 май започна и приемът на заявления за ваучери за безплатни обучения за заети и самостоятелно заети лица. Целта на проекта, който се финансира по ПРЧР, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс, е да предостави подкрепа за професионално развитие и гъвкави възможности за обучение, както и за повишаване на професионалната квалификация и уменията, в това число и дигиталните умения.
Очаква се в тези обучения да се включат 13 900 заети. Общият бюджет на проекта е в размер на 50 млн. лв.
С ваучерите, предоставени от Агенцията по заетостта, заетите ще могат да се включат в обучения за придобиване или повишаване на професионална квалификация, или на квалификация по част от професия. Те ще могат да преминат и курсове за придобиване на ключови компетентности като общуване на чужд език, STEM умения, дигитални умения за напреднало и високоспециализирано равнище, предприемачество.
“Компонент 2: Обучения за DI-GI умения и компетенции” от Инвестиция C1.I3 - ПЗ “Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни” предизвиква голям интерес от страна на гражданите”, обясняват от Агенцията по заетостта.