Университетският архив на Нов български университет (НБУ) прие ново постъпление: част от архива на проф. Елка Константинова (1932–2023) – литературовед, университетски преподавател, политик и министър на културата на България в периода между 1991 и 1992 г. С усилията на Центъра за книгата на НБУ беше придобита колекция от фотографии, кореспонденция и ръкописи на популярната интелектуалка, съобщиха от екипа на висшето училище.
"Част от творческа фамилия на литератори и писатели, оставила дълбока следа в българската култура на 20 век, проф. Елка Константинова на свой ред завещава чрез делото си примери на научно усилие и гражданско поведение, които е редно да бъдат припомняни и изследвани. Архивните документи, отразяващи нейния образ от детските години до зрялата ѝ възраст, писмата от български и чуждестранни писатели и учени, подготвителните материали за нейните научни разработки и публични прояви, работните варианти и отпечатъците на нейни студии и статии – всичко това е достатъчно за поставяне началото на един по-задълбочен анализ върху живота, творчеството и гражданските позиции на проф. Елка Константинова", отбелязват от НБУ.
От Нов български университет обръщат внимание на един от документите в архива на Елка Константинова – чернова на текст, озаглавен „Отново за архивите на българските писатели“, който започва така: „Архивите на българските писатели са ценен източник на сведения за личното им творчество, за особеностите на творческия им процес, за човешката им участ, за взаимоотношенията помежду им, за културните им интереси, за цялостното им отношение към света. Те, архивите, единствени ни дават автентична представа за културния живот в миналото. Само в тях можем да открием незамаскирана правдата за редица неизяснени събития и проблеми на литературната история, за особеностите на духовното битие на нашата интелигенция… Без архивите на писателите не можем да създадем пълноценна история на българската литература.“
На 25 май се навършват 92 години от рождението на проф. Константинова. /ПВ/