"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".
Пенсионирах се през 2010 г. След това ме наеха за 6 месеца през зимния сезон в една детска градина като енергетик. Като ме освободиха през пролетта, ми издадоха документ за НОИ, че съм осигуряван 6 месеца. Представих този документ пред НОИ и след няколко дни получих писмо от неговия директор, в което пишеше, че той отказва да приложи това писмо, иначе трябва да ми намали коефициента! Когато се пенсионирах, се изискваше да предоставя 37 г. трудов стаж, а предоставих 41 г. Завърших задочно висшето си образование и през по-голямата част от живота си съм получавал около средната за страната заплата. Въпреки тези обстоятелства сега аз получавам по-ниска от средната пенсия за страната, макар че в нея е включена и скромна вдовишка добавка от починалата ми съпруга. Бих искал да получа отговори на следните въпроси:
През коя година е приет този параграф, задължаващ НОИ да намалява коефициента на осигурявани, работещи пенсионери?
Кой трябва да подсети, сезира или принуди оторизираната институция да промени отрицателния принос на въпросния параграф на положителен? Славчо Хаджийски
Формулата за изчисляване на размера на трудовата пенсия съдържа 3 компонента:
1. средномесечен осигурителен доход за страната за 12 календарни месеца преди месеца на отпускане на пенсията;
2. индивидуален коефициент, изчислен на базата на осигурителния доход на конкретното лице;
3. продължителност на осигурителния стаж в години и месеци, определен в съответния процент за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от този процент за месеците осигурителен стаж.
Всички елементи от пенсионната формула, без първия, отразяват приноса на конкретното лице в осигурителната система – дохода, върху който са внасяни осигурителните му вноски, и годините участие с вноски в тази система (стажа). Формирането на размера на пенсията зависи не само от положения от лицата осигурителен стаж, но също така и от размера на дохода, върху който са правени осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО). Този доход оказва най-голямо влияние върху размера на пенсията на лицата, тъй като посредством него се образува индивидуалният коефициент, който е в основата на формулата за изчисляване на трудовите пенсии.
В законодателството, регламентиращо пенсионното осигуряване, съществуват два варианта за преизчисляване на пенсията на работещите пенсионери:
1. само с допълнително придобития осигурителен стаж в периода след отпускането, съответно след последното преизчисляване на пенсията;
2. с допълнително придобития осигурителния стаж и осигурителен доход в периода след отпускането, съответно след последното преизчисляване на пенсията.
При първия вариант, когато пенсията се преизчислява само с осигурителния стаж на лицето, положен след пенсионирането или след последното преизчисляване, размерът винаги се увеличава, тъй като се увеличават процентите за осигурителния стаж, които участват във формулата за изчисляването . При този вариант не се променя индивидуалният коефициент на пенсионера.
Когато пенсията се преизчислява с осигурителен стаж и осигурителен доход (вариант 2), се определя нов индивидуален коефициент на пенсионера. Осигурителният доход, който се добавя за стажа, положен след пенсионирането, ако не е достатъчно висок, може да доведе до намаляване на индивидуалния коефициент. В такъв случай, за да не бъде ощетен пенсионерът, размерът на пенсията се определя само въз основа на данните за придобития след пенсионирането осигурителен стаж. При преизчисляването на пенсията ви през периода 2010-2011 г. най-вероятно е било отказано преизчисляването на пенсията ви с осигурителния ви доход за осигурителния стаж след пенсионирането, защото се е получил по-нисък индивидуален коефициент в сравнение с този, който е бил изчислен при отпускане на пенсията Ви.
В разпоредбата на чл. 102, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) в редакцията й към 1.01.2011 г. е регламентирано, че преизчисляване на пенсията с осигурителен стаж и осигурителен доход след пенсионирането се извършва само ако е по-благоприятно за лицата.
В КСО не е създадена възможност за законодателна инициатива на Националния осигурителен институт. Политиката по задължителното социално осигуряване се определя от Министерство на труда и социалната политика. Право на законодателна инициатива имат само народните представители и Министерският съвет (чл. 87, ал. 1 от Конституцията на Република България).