Виенският икономически форум се превърна в традиция не само в Австрия, но и в Европа. Той имаше водеща роля в насърчаване на икономическото сътрудничество в Европа. Това заяви Мария Габриел и допълни, че форума се е утвърдил като платформа за визионери, предава БНТ.
"Вярвам, че разбрахме, че връзките между нас са споделените демократични ценности. Светът се промени, което наложи предприемане на амбициозни мерки. Регионът бе подложен на геополитическите предизвикателства. Войната в Украйна сложи край на близо 80 години на мир в Европа. Вярвам, че всички ще продължим да подкрепяме Украйна. В Близкия Изток трябва да положим усилия да прекратим хуманитарна катастрофа.
Габриел посочи, че усилията от които не може да се отстъпи, е гарантиране на суверенитета на държавите. Акцентира върху нуждата от подкрепата за Западните Балкани по пътя към Европа. Вярвам, че всички можем да превърнем амбицията в полза за всички граждани. Нужни са общи приоритети за региона, добави тя.
Мария Габриел даде пример с влизането в Шенген по суша за България и Румъния:
"Трябва да бъдат премахнати пречките пред сухопътни граници, защото това означава икономическо сътрудничество. Има и други регионални приоритети, като свързаност - транспортна, икономическа, дигитална. От Адриатическо до Черно море и инициативите, свързани с тях. Нужна е свързаност с Черноморския регион, но регион свободен от заплахи."
Тя припомни общата инициатива за противоминната група, която изграждат ВМС на България, Турция и Румъния, Коридор № 8, инициативата "Три морета", Коридор Север-Юг. Нужни са проекти между държавите на база на тези инициативи. Не подмина и темата за енергийната сигурност. Подчерта ролята на България за диверсификация и връзките ни със съседните страни. Габриел акцентира и върху инвестициите във високите технологии.