Не успя да си върне Истанбул, опозицията печели още в Анкара, Бурса и Измир
С триумф за опозицията и тежък удар върху турския президент Реджеп Ердоган приключи местният вот в южната ни съседка.
Ако изразът “Който спечели Истанбул, печели Турция” е верен, то той май определи бъдещата политическа кариера на Екрем Имамоглу от партията на кемалистите, който запази поста си начело на мегаполиса.
Смята се, че с победата си в Истанбул с 51,14% от вота - над 4,4 млн. гласа, градоначалникът има големи шансове да влезе в надпреварата за президентския пост на Турция през 2028 г. и да я спечели.
Втори в Истанбул остана Мурат Кумур от Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган. Разликата между него и Имамоглу е около 1 млн. гласа - Кумур има 39,59% от подкрепата на жителите на Истанбул - малко над 3,4 млн. гласа.
Народнорепубликанската партия (НРП) излезе начело не само в Истанбул . Тя е първа и в страната с 37,76% срещу 35,48%, които ПСР успя да събере. В Истанбул до разсъмване се празнуваше по улиците - големи
тълпи от хора - повечето млади,
с постери на преизбрания кмет и на Кемал Ататюрк - основателя на НРП през далечната 1923 г., скандираха, пееха и се поздравяваха за резултатите от вота. “Благодаря ви, Истанбул”, заяви Имамоглу.
Турската столица Анкара също запази кмета си от НРП Мансур Яваш, който събра 60,38% от гласовете там. Той беше толкова напред в резултата, че обяви победата си още преди да бъдат преброени половината гласове. Поддръжниците му блокираха всички главни пътища в града, развяваха знамена и огласяха улиците с клаксоните на колите си. Втори в Анкара остана кандидатът от ПСР Тургут Алтънок с 31,69%.
В популярните туристически дестинации Измир и Анталия, както и в други големи градове като Бурса и Адана картината след вота е подобна. Мухетин Бьоджек от НРП запази поста си в Анталия и събра 48,64% от гласовете, а Джемил Тугай, също от партията на кемалистите, спечели в Измир 48,96% от вота. Преди това той беше кмет на община Каршъяка в същата област. Избирателната активност в страната бeше висока - 77,8%, а право на вот имаха над 61 млн. души в 81 провинции.
Ердоган призна поражението в ранните часове на понеделник. Заяви, че желаните рeзултати не са били постигнати. Пред поддръжниците си в Анкара обаче президентът подчерта, че вотът не е край, а по-скоро “повратна точка” за партията.
“Ако сме допуснали грешка, ще я поправим
Ако ни липсва нещо, ще го допълним”, увери Ердоган.
“Тези, които не разбират посланието на народа, ще загубят в даден момент”, посочи Имамоглу след победата си. Някои анализатори смятат, че това е директно послание към Ердоган. “Периодът на еднолично управление приключи днес”, добави кметът на Истанбул. По-късно допълни в X: “Докато празнуваме победата си, ние изпращаме силно послание към света: упадъкът на демокрацията приключва сега. Истанбул стои като фар на надежда, свидетелство за устойчивостта на демократичните ценности в лицето на нарастващия авторитаризъм”.
Ердоган беше обещал да си върне града, в който стартира политическата си кариера, като изпрати не по-малко от 17 министри да водят предизборната кампания в Истанбул преди гласуването. Така той засенчи политически собствения си кандидат и дори увеличи подкрепата за главния си противник.
Ердоган загуби не само големите области, но и традиционно консервативни такива, например Зонгулдак, Афионкарахисар и Адъяман, които отидоха в ръцете на НРП. “Консервативните гласоподаватели наказаха ПСР на изборните урни за кризата с цената на живота”, коментира пред “Политико” Селин Наси от Европейския институт на Лондонското училище по политически науки. Според нея вотът е огледало на икономическите фактори в страната, особено на високата инфлация.
Според Наси резултатите от местния вот “ще влеят нов живот” в НРП и ще затвърдят позицията на Имамоглу - “единствения политик, който успя да победи Ердоган три пъти”.