Задължиха ЦИК да намери изчезналите 17 флашки по делото, което Ваня Григорова води, иначе глоба
Съдебното решение дали да се касират, или не изборите в София, може да съвпадне с дните около предсрочния парламентарен вот, който се очертава да е в първата половина на юни.
Делото, заведено от останалата втора в кметската надпревара Ваня Григорова, за пореден път беше отложено. То ще продължи на 26 април в Софийския административен съд. Ако тогава е последното заседание, съдът може и да обяви решението си в началото на юни. То няма да е окончателно - подлежи на обжалване.
Причината процесът да се пренасрочи се оказа обемната техническа експертиза от 122 страници. Тя била предоставена на прокуратурата и на адвокатите на Григорова и на кмета Васил Терзиев в четвъртък в 16,55 ч и до петък нямало как да се запознаят.
Експертизата трябваше да установи
има ли
разминаване
между
записаното
на 3154 флашки
от машините
в 1577 секции
И ако да, ощетило ли е някого от кандидатите.
От лаконичните коментари на експертите стана ясно, че има некоректни данни както за Григорова, така и за Терзиев. “Те обаче не са в състояние да обърнат крайния резултат”, обясниха вещите лица Полина Кавръкова и Даниела Събева.
Оказа се обаче, че все още не всички флашки са предоставени на експертите. Все така липсват 17 от 13 секции, които били със значителен брой избиратели. Затова съдът задължи в 7-дневен срок ЦИК да ги намери. Ако не, шефът на комисията ще бъде глобен.
Освен тези флашки липсвали още общо 372.
За 108 секции
имало само
бели, а за 196 -
само черни
флашки
“Всяка една машина трябва да има две флашки в края на изборния ден. За улеснение едната била бяла, а другата черна”, обясниха експертите. Секретарят на ОИК в София Борислав Тасев увери, че под брой те били предадени на ЦИК с протокол.
Той обясни, че
за Терзиев били
отчетени 832
гласа по-малко от флашпаметта на машините спрямо данните, нанесени в протоколите. Разликата за Ваня Григорова била под 300.
Иначе разписките от машините се броят от комисиите, данните от флашките не се отварят на вота, а само в случаи като този - за справка.
“Този резултат не променя нищо. Целта е да се докаже, че машините не са сигурен начин за гласуване”, смята Тасев.
Но адвокатката на Григорова - Милка Христова, настоя, че не искат да компрометират машинния вот, “а да видим кои са слабостите”.