80 деца ще получат 1600 лв. еднократна помощ тази година при навършване на 18 г.
Интересът да станеш приемен родител намалява, много семейства дори са поискали да се откажат да се занимават с това. Заявленията за отказ през 2022 г. са 180, още 230 са го декларирали предишната година.
Ако не се подобри политиката към приемните семейства, всяка година ще губим между 150 и 200 семейства, предупреди министърът на социалната политика в оставка Иванка Шалапатова.
Експертите от консултативния съвет, който заседава днес, предлагат специален договор с приемните родители, който да им осигурява парични обезщетения при болест, карантина, гледане на болен член от семейството, както и при бременност, раждане, отглеждане на дете до 2 г. и осиновяване. Договорът дава правото на парични помощи при инвалидност, профилактика и рехабилитация.
Такива родители ще получават и право за пенсия за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност, наследствена пенсия и еднократна помощ при смърт на осигурено лице.
Това трябва да се случи с поправки в Кодекса за социалното осигуряване и Закона за здравното осигуряване. Екипът на Шалапатова ги е подготвил.
Сред решенията на съвета е тази година около 80 деца, които навършват 18 г. и трябва да напуснат приемното си семейство, да получат еднократна помощ от 1600 лв.
До края на тази година трябва да се изработи единен финансов стандарт за приемната грижа, е решил още съветът. Засега финансирането е осигурено единствено от европейските фондове и по линия на програмата “Развитие на човешките ресурси”. Когато децата трябва да бъдат отглеждани в сигурна грижа, нека това не става само по европейските фондове, така ще се гарантира качеството на грижата, каза Шалапатова. Приемната грижа трябва да се разпише в Закона за социалните услуги, категорична бе тя.
“Всичко е възможно в политическия живот на България. Последните събития мисля, че го доказаха. Всичко зависи от бъдещия министър на труда и социалната политика. Горещо се надявам и препоръчвам бъдещият министър да реализира тези важни решения, защото те са в интерес на децата и са конкретни предложения от самите приемни родители и ключови експерти”, обобщи Шалапатова.