Антикорупционния фонд изземва функции на прокуратурата, а Народното събрание дава трибуна на подсъдими, обяви тя на изслушване във ВСС
Антикорупционния фонд изземва функциите на прокуратурата, а парламентът се намесва в работата на съдебната власт с комисията за Нотариуса. Това заяви в прокурорската колегия на ВСС съдия Галя Георгиева, чиято кариера на магистрат тръгна от Пловдив.
Името й беше споменато в парламента миналата седмица. Тогава бяха изслушани бизнесменът Веселин Денков, съпругата му Ивайла Бакалова и адвокатът му Ина Лулчева. Те разказаха как съдия Герогиева се е произнасяла по мерките за неотклонение на Денков, който беше задържан 9 месеца под стража по обвинения в лихварство. Докато беше в ареста, Ивайла Бакалова и Антикорупционния фонд публикуваха разследването си "Списък за бърз контрол", в което разстреляният на 31 януари Мартин Божанов-Нотариуса и адвокат Емил Писков искат от Бакалова 100 хил. евро, за да бъде освободен от ареста.
Галя Георгиева беше съдия в Апелативния специализиран наказателен съд, а след закриването му правораздава в Апелативния съд в София. Тя ще иска да бъде изслушана и в парламента.
Ето цялото изявление на съдия Галя Георгиева:
Тук съм, за да защитя името си като съдия. 40 г. съм магистрат. Няма да допусна по мой адрес да се разпространяват клевети. Бях член на Висшия съдебен съвет, познават ме в цялата страна.
По отношение на магистратите в специализираното правосъдие - наричаха ни бухалки. Обвиняваха ни, че сме в услуга на политици и нечисти сили. Това ни наскърби.
Българският магистрат заслужава уважение. Съдебната власт трябва да бъде независима.
Беше дадена трибуна на един подсъдим, съпругата му и адвоката им. Казаха, че съм част от групата на нотариуса. Щом като Галя Гeоргиева се е произнасяла по мерките и не е била съгласна с изменение на мярката на Денков, значи е в групата на Нотариуса. Това е клевета.
Всичко, което чух от подсъдимия с три висящи дела за три престъпления - лихварство, рекет и подбудителство към убийство. Тези дела са висящи на различен етап от наказателния процес. Делото за лихварство се довършва в Софийския градски съд от същия съдия.
Питам - допустимо ли е парламентът да създава нарочна комисия? Това проблем ли е на законодателната власт? Може ли тези висящи дела да бъдат коментирани от подсъдимия и адвоката му в Народното събрание?
Не стана ясно дали всичко, което се каза там, е записано в протокол. Аз съм изискала такъв.
По делото за лихварство, където съм се произнасяла по мерките за неотклонение има квалифицирани материали. Питам - редно ли е да се разгласяват факти по дела, които са висящи? Как ще се чувстват прокурорът и съдията? Ще иска ли някой да ги гледа?
В комисията присъстват представители на Антикорупционния фонд. Те се занимават с Денков от 2021 г. Ще ви предоставя данни за Антикорупционния фонд - учредителен акт и управителен съвет. Като съдия задавам въпрос - тази организация над прокуратурата ли стои? Има разследващи органи - МВР, прокуратура, има съд. Те казват дали някой магистрат е извършил престъпление. Изместването на ролята на прокуратурата е недопустимо.
Свалете си филма на Антикорупционния фонд с участието на Ивайла Бакалова. Там беше записан бившият депутат Яне Янев. Той казва, че съм негов човек в Апелативния специализиран наказателен съд и че не ходя и до тоалетна без да питам Цацаров. Уважавам Цацаров, работила съм с него в Пловдив. Това е изключително интелигентен мъж. Няма да допусна подобни разсъждения от политици. Това е обидно. Никога не съм произнасяла съдебни актове под въздействие на когото и да било. Никой не е идвал при мен за ходатайстване по дела.
Знам защо се прави всичко това.
Има етичен кодекс, ако някой магистрат е извършил нарушение. това трябва да се докаже. А не да се хвърлят безотговорни приказки в общественото пространство. Нямам доверие на тази комисия в парламента. Хвърля се кал по магистрати от специализираното правосъдие. Там участват политици, които бяха на първа линия при изменението на Закона за съдебната власт и ни преназначаваха.
Произнасяла съм се няколко пъти по мярката за неотклонение на Денков по делото за лихварство. Предоставям ви моите и на колегите ми актове. Има мое мнение защо не съм съгласна за изменението й. Питам парламента - къде е независимостта на българския магистрат? Не се страхувам.
Стигна се дотам адвокати да ме заплашват в залата, че няма да мога да се реализирам на друго поприще. Имаше нецензурни изрази за други колеги. Т.е. длъжни сме да стоим и да слушаме клевети и неистини.
От известно време работим под политически натиск. Филмът на Антикорупционния фонд се разпространява от 2021 г. Тогава исках от ВСС да ме изслуша. Не пожелаха. Очаквам депутатите да ме поканят, за да кажа какво мисля. В нашата работа няма подсъдими, които да са доволни.
Чух обвинение, че щом като съм се произнасяла няколко пъти, значи съм в групата на Нотариуса. Ние бяхме 4 състава. Нямаше как да не се повтарят съставите.
Аз съм човек, който работи с доказателства. Донесла съм такова, което няма да огласявам. Запечатано е в плик.
Изслушването на съдия Галя Георгиева продължава. Досега тя не е казала дали е познавала Мартин Нотариуса, а членовете на прокурорската комисия не са я питали за това.
Тя разказа как е била заплашвана по делата срещу Емил Милев-Крокодила и Владимир Пелов.
Гледайте на живо заседанието на ВСС тук.