- ВАС отхвърли жалбата срещу обществената поръчка за софтуера за автоматизираната система за контрол на нискоемисионната зона и тя би могла да заработи напълно от 1 декември
- Трите месеца гратис дотук лишиха столицата от 3,6 млн. лв. и по-чист въздух в центъра да събира глоби от цапащите автомобили
Въздухът в София може да е по-чист, а това да бъде съпътствано и с облекчение на трафика в най-натоварената част на центъра на града. Това поне бе обещанието, когато се създаваше нискоемисионната зона в т.нар. малък ринг - карето между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий”, “Скобелев”, “Сливница” и ул. “Опълченска”.
В тази част на столицата от 1 декември 2023 г. бе забранено движението на стари и неекологични автомобили - по наредба се водят първа екогрупа или без екокатегория. Това, за по-добра ориентация, са бензиновите автомобили, произведени преди 1 януари 1996 г. и дизеловите отпреди 1 януари 2002 г. Тази забрана не важи за хората, които живеят в зоната.
Три месеца обаче нискоемисионната зона реално не работи. А всеки ден в нея влизат между 800 и 1000 стари коли, за които тя е забранена, и продължават да цапат въздуха. Причината е, че обществената поръчка за системата, която да ги засича и да им издава глобите, се обжалваше в съда. Така реално Столичната община не можеше да направи нищо. И в резултат загуби над 3 600 000 лв. от нарушителите, които можеше да инвестира обратно в инфраструктурата. Като сметката е направена при минимума от 800 автомобила нарушители на ден и най-ниската възможна санкция.
По закон глобата е от 50 до 500 лв., а за фирми - от 200 до 1000 лв. Това е стъпка назад в решението на проблема с трафика и замърсяването, защото според анализи икономиката в София губи 1 милиард лв. годишно заради мръсния въздух.
На 30 януари Върховният административен съд най-накрая излезе с решение по жалбата за екозоната. Магистратите
обявиха решението на КЗК за спиране на търга за неоснователно и отхвърлиха жалбата
на фирма “Асап” ЕООД срещу поръчката за “Доставка и гаранционна поддръжка на хардуерно оборудване и софтуер за осъществяване на автоматизиран контрол и мониторинг на движението на пътни превозни средства на територията на Столична община”. Жалбоподателят, между другото, дори не е участвал в търга, въпреки че общината бе отпуснала три месеца за подаване на оферти - от 4 юли до 5 октомври 2023 г.
Според съдебния състав няма противоречие между сроковете в обявлението за тестване на системата
за осъществяване на автоматизиран контрол и мониторинг на движението на пътни превозни средства на територията на Столичната община. Периодът на изпълнение е 2 месеца, като в него е включен месец за доставка, инсталация и настройка на хардуера и системата и още един месец за тестване на всички функционалности на системата от страна на изпълнителя. В техническата спецификация е заложено изискване, че изпълнителят следва да осигури на Столичната община минимум 4 месеца период за тестване на системата преди окончателното ѝ приемане.
Магистратите са категорични, че няма взаимно противоречащи си изисквания, свързани с разработването на софтуера, и ясно са разписани техническите спецификации.
С решението на ВАС Столичната община най-накрая може да продължи с процедурата и най-сетне да отвори офертите на кандидатите - “Сиском инженеринг”, “Сити Трафик Съпорт” и “Телелинк Сити”. Нещо, което е трябвало да се случи още на 6 октомври миналата година, но е било спряно от обжалването.
Придвижването на процедурата ще трябва да се случи бързо, ако общината иска системата да заработи от 1 декември
2024 г. От тази дата нискоемисионната зона ще се разшири като действие и в нея няма да могат да влизат и автомобилите от II екокатегория - бензинови с първа регистрация преди 1 януари 1998 г. и дизелови с първа регистрация преди 1 януари 2007 г. Засега обаче не е ясно как възнамерява да действа Столичната община.
“Ще се запознаем подробно с решението на Висшия административен съд и ще ви информираме за следващи действия”, беше лаконичният отговор оттам до “24 часа”.
Ако системата бъде изградена изцяло, тя ще може напълно автоматизирано да осъществява и контрола на зоната. Това ще става през камерите на Центъра за управление на трафика, които ще разпознават регистрационните номера на преминаващите през Малкия ринг автомобили. След това софтуерът ще прави анализ на номера и ще изпраща автоматично запитване към Държавната автомобилна инспекция за екологичната група на превозното средство. Заявка се прави и в Центъра за градска мобилност, за да се види дали собственикът не живее в тази зона.
Доставката, инсталацията на софтуера, разработката на интерфейсите с тези системи изискват време, защото това са държавни регистри с определени правила за интерфейса. По изчисления към тях ще се изпращат
около 400 хил. заявки на ден за преминаващи превозни средства
Получавайки отговор, системата ще сравнява получената информация с въведените ограничения. Ако водачът е нарушил ограничението, софтуерът генерира електронен фиш в определен формат, който се издава към собственика на превозното средство. Този електронен фиш се изпраща по електронен път до нарушителя автоматично през Системата за сигурно електронно връчване.
Със софтуера ще могат да се правят и всякакви справки и анализи за трафичното натоварване в зоната на ринга - за най-натоварените часове и отсечки, за броя на преминаващите автомобили и други. По задание ще осигурява непрекъснатост на процеса по събиране, обработка и анализ на данните и информацията за пътния трафик и транспортните потоци на автомобилите, а цялата информация ще се подава на Центъра за управление на трафика в София. С точност ще се знае коя кола в колко часа и по коя улица е минала. Освен това ще се дава възможност и за снимков материал. Друго предимство е, че ще могат да се правят и допълнителни сечения, за да се анализира
как превозните средства допринасят за замърся- ването на атмосферния въздух на база горивото, което използват
Кметът на София Васил Терзиев пък обясни преди време, че ще се “анализира внимателно ефектът от въвеждането на нискоемисионната зона и след детайлен анализ ще предложим на Столичния общински съвет как да продължим в бъдеще и какви да са следващите стъпки за 2024 г.”. Дори да се стигне до промяна на параметрите и въвеждането на такса за преминаване в центъра, новата система ще може да отговори и на тези изисквания. “Могат да се правят всякакви промени, защото системата е изключително гъвкава и позволява да се допълва и надгражда. Идеята трябва да върви в посока зоната да стане динамично променяща се и рестрикциите, които се въвеждат, да не бъдат строго фиксирани в един времеви диапазон от 1 декември до края на февруари. През ноември също има дни с голямо замърсяване, както и през март, април. При нас атмосферните условия могат да влияят тежко около шест месеца и на замърсяването на въздуха. Чрез следене на метеорологичните станции и прогнози за няколко дни напред ще може да се въвеждат автоматично рестрикции за дните с най-мръсен въздух. Могат да бъдат поставени електронни информационни табла по границата и в зоната на ринга, които да информират водачите за въведените ограничения. Друга възможност за допълнителен ъпгрейд на системата е функционалност, осигуряваща възможност за влизане в зоната на ринга след предварително заплащане на такса”, обясни пред “24 часа” експерт по разработването и внедряването на такива системи.