Земеделците в Гърция блокираха някои пътища в северната част на страната, предаде гръцката телевизия Скай. Протестиращите искат от властите намаляване на тарифите за електроенергия за селското стопанство, по-евтино гориво, компенсации за загубата на маслинови дървета вследствие на природни бедствия, както и допълнителни субсидии, предава БТА.
Земеделските производители блокираха със 120 трактора магистралата между пристанищните градове Солун и Неа Муданя. Те планират блокадата да продължи и в двете посоки на движението поне до 20:00 ч. в знак на протест срещу обявените от правителството според тях недостатъчни мерки за подпомагане на отрасъла.
Предвижда се в понеделник фермерите да стигнат с трактори до сградата на регионалното гръцко Министерство на Македония и Тракия в Солун, където искат да връчат петиция с исканията си.
Във вторник синдикатите, представляващи сектора, ще вземат решение за бъдещия ход на протестите си на среща в град Никеа към община Лариса в Тесалия.
От 1 февруари фермерите са паркирали 300 трактора пред Международния изложбен център в Солун, където се провежда най-голямото селскостопанско изложение в Гърция „Агротика". То приключва днес и протестиращите постепенно започват да изтеглят тракторите си от там, за да подсилят блокадите по магистралите в Северна Гърция.
Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис днес публикува в социалните медии седмичния си обзорен бюлетин относно правителствените дейности, в който посочи, че за правителството няма „земеделски фронт".
„Единственият фронт, който има правителството, са проблемите, с които се сблъскват хората в сектора на първичното производство. Изслушваме ги, уважаваме ги и постоянно предприемаме мерки в тяхна подкрепа, отчитайки тревогата им за утрешния ден поради увеличените производствени разходи в резултат на енергийната и климатичната криза, както и тежките геополитически сътресения, които се отразяват негативно на продоволствения сектор като цяло", пише премиерът на Гърция.
Той посочва, че по тези причини правителството е намалило данъчните и осигурителните ставки от 2019 г., дало е стимули за по-нататъшно намаляване на данъците за кооперациите и е активирало мярката за възстановяване на акциза върху горивата за 2022 и 2023 г.
„Намалихме също така ДДС върху фуражите, торовете и селскостопанските машини и компенсирахме значителното увеличение на цените на електроенергията. Общият размер на компенсациите от фондовете на Гръцката организация за земеделско застраховане (ELGA) от 2019 г. досега надхвърля 1 млрд. евро", отбелязва Кириакос Мицотакис.