Около 40% от произведените през м.г. в Държавния земеделски института семена край Ген. Тошево за пшеница са продадени. „Има известен спад в търсенето. Добрите земеделци знаят, че не бива да залагат на един кон. Практиката засега е да се сее около 70 % от високодобивните, но с умерено качество, западни сортове и 30% - от българските", каза директорът му Илия Илиев. Базовите семена пшеница се продаваха за 1 лев на килограм..
„Тази година направихме експеримент. Закупихме семена от 3-4 сорта сорта пшеница, западна селекция, и ги засяхме. Този опит го правихме преди няколко години и резултатът беше, че каквото получихме като добив от нашите сортове, това получихме и от чуждите, макар че семената им са 4-5 пъти по-скъпи. Сега повтаряме опита. Ще се опитаме да ги работим по интензивна технология. Ще произведем и семена от тези сортове, част от тях ще продадем, част –ще изпитаме и през следващата година", обяснява Илиев.
„Доставено е оборудването за мелницата, която искаме да направим в института. Предстои монтажът", каза още Илиев. Той добави, че на 7 февруари предстои събрание за годишните отчети за цялостната дейност на института.
„В Добруджанския земеделски институт успяхме да изорем навреме. Тези студове, които падат, и влагообезпечението, което се получи, гарантират добро структурно състояние на почвата. Пролетната сеитба още е далеч. Преди нея ще засеем ранните пролетни култури – леща, грах, люцерна", добави Илиев.
https://www.24plovdiv.bg/index.php/novini/article/16979162
www.24plovdiv.bg