- Версията на униформените в Стара Загора между "реализира ПТП и почина" до "умрял, след като са му поставени белезници"
- Заради инцидента с Пламен Пенев бяха отстранени 4-ма служители на дирекцията
Вече 15 дни семейството на Пламен Пенев - починалият на 30 декември след гонка с полицаи, нямат право да го погребат.
Причината е, че още не е готова тройната съдебномедицинска експертиза за смъртта на бившия борец.
Хистологичните изследвания стават по-бавно,
а и следователите са затрупали с много въпроси съдебните лекари. И затова тялото не е освободено за погребение.
След като близките на Пенев отказаха експертизата да се прави в Стара Загора, тя бе възложена на трима съдебни медици от Пловдив. Официално от университетската болница "Св. Георги", където работят те, потвърдиха, че тя е в процес на изготвяне, но нямат право да разпространяват информация заради разследването.
Неофициално обаче в Стара Загора изтече информацията, че според анализа на пловдивските експерти смъртта на Пламен Пенев е настъпила заради
задушаване при задържането му
Според БНТ той е бил притиснат към земята от 5-има полицаи. Първи за възможно задушаване (асфикция) заговориха от прокуратурата.
На 2 януари в тяхно прессъобщение бе обявено, че разследването на инцидента в Стара Загора е възложено на екип от Националната следствена служба. Събирал се голям обем от доказателства за "евентуално престъпление по чл. 123 от НК - за причиняване на смърт при професионална непредпазливост от страна на полицейските служители".
Още тогава от държавното обвинение допуснаха, че Пенев е починал след принудителното му изваждане от колата, а не при самата катастрофа с полицейската патрулка и че сред възможните причини за смъртта е и механична асфикция.
До 2 януари по случая имаше само едно официално съобщение - на полицията в Стара Загора от 31 декември. Преди това в нощта на инцидента - 30 декември след 21 ч, от пресцентъра на областната дирекция обясниха, че няма да дават информация за случилото се.
На другия ден полицията обяви, че предната нощ около 20,45 ч е подаден сигнал на телефон 112 от непълнолетно лице, че непознат мъж заплашвал него и приятелите му с нож.
Мъжът бил установен - на 58 години, но не се подчинил на полицейско разпореждане и се опитал да избяга с аудито си. След 15-20 минути преследване по улиците на Стара Загора беглецът "реализира пътнотранспортно произшествие със служебен автомобил на МВР и почива".
И още според официалното съобщение на място
екип на спешния център помогнал на полицай,
който със счупена ръка и контузно-разкъсни рани по главата е настанен в болница без опасност за живота.
Директорът на Областната дирекция на МВР старши комисар Лазар Христов даде брифинг на 3 януари - до този момент първи и последен по случая.
Направи впечатление, че за разлика от случая с 18-годишната Дебора Михайлова и други криминални инциденти в района този път полиция и прокуратура не дадоха съвместно изявление за случилото се. Нямаше и масови протести в защита на жертвата в цялата страна.
На 3 януари, пред журналистите старши комисар Христов промени първата версия, че Пенев е починал, след като се удря в служебен полицейски автомобил.
Той разказа, че след направени няколко неуспешни опита да бъде спрян беглецът, който междувременно направил 3 катастрофи с полицейски и цивилни коли, накрая бил блъснат от кола на Първо районно управление.
След тази принудителна катастрофа бил спрян
На разпространени в социалните мрежи видеоклипове от нощта на преследването ясно се вижда как полицейската кола е спряла в насрещното за беглеца платно на бул. "Цар Симеон Велики" в Стара Загора в очакване на аудито.
Когато Пламен Пенев приближава и се опитва да заобиколи отляво патрулката, тя внезапно тръгва надясно и удря странично аудито, което минава с висока скорост среща бордюра на разделителната ивица и за малко не се обръща. Накрая обаче спира.
Старши комисарят определя на жаргон това полицейско действие като "тампониране".
"След това колегите от Второ районно започват процедура по изваждането на лицето от колата, тъй като то се е заключило в нея. За съдействие идва и екип на Пътна полиция. Непосредствено
след като са му поставени белезници, лицето получава конвулсии
и при оказването на спешна медицинска помощ е констатирано, че същият е починал", обяснява комисар Христов пред медиите.
По-късно уточни, че Пенев е бил вече на земята, когато са му поставяли белезниците, а линейката се намирала на място, тъй като е извикана заради самото преследване.
Според старши комисар Христов линейката била повикана по време на преследването, тъй като униформените действали по сигнал за въоръжено с нож лице, което не се подчинило на техните разпореждания, а гонката била в градски условия, където имало много граждани и цивилни автомобили и всеки от тях можело да пострада.
Тъй като акцията не е планирана,
униформените в оня момент не знаели кого
трябва да задържат
- дали човекът е криминално проявен и какво е психичното му здраве.
По-късно става ясно, че мъжът не е криминално проявен и че имал здравословни проблеми, които не е ясно дали са причина за неадекватното му поведение във фаталната вечер. Той така не получи възможност да обясни защо е бягал от полицията, а старши комисар Лазар Христов е категоричен, че подчинените му не са били груби при първия им и единствен контакт.
"Нашите служители са действали съобразно
ситуацията
и решенията, които на място са взели за краткия период, в който са имали време да реагират. Никой от тях не излиза на пътя с идеята да убива някого", каза още старши комисар Христов.
Дали тези действия са били съгласно закона и правомощията на униформените, се проверява по няколко линии. Самата дирекция проверява своите, участвали в гонката и "тампонирането" на беглеца.
Вътрешният министър Калин Стоянов изпрати инспектората на МВР на провери работата в Стара Загора. Следователи от Националната следствена служба също проверява инцидента.
На въпрос на "24 часа" на 3 януари към директора Лазар Христов дали заради проверката има отстранени от работа служители, той отговори:
"Няма отстранени от работа, защото
нямаме категорични данни,
че действията им са допринесли за смъртта на лицето". Само ден по-късно по искане на министър Стоянов двама висши началници на дирекцията в Стара Загора - комисарите Пламен Петков и Илиян Илиев, подадоха оставките си.
Първият - защото в този ден като зам.-директор на дирекцията замествал Лазар Христов, който бил в отпуск. Вторият - като началник на Охранителна полиция, защото участниците в акцията от 30 декември са негови подчинени.
След като обаче следователите от София започнаха разпити, заради "тежки нарушения на служебната дисциплина" на 5 януари временно бяха отстранени двама младши полицейски инспектори от Първо и от Второ районно, участвали в акцията. Единият вероятно е шофьорът, "тампонирал" колата на беглеца.
Ще понесат ли отговорност и други
Старши комисар Христов обещава проверките им да бъдат обективни и да бъдат безкомпромисни към нарушителите, дори и те да са с пагони. Но и прави уговорката, че трябва да се изчака ходът на следствието, тъй като голяма част от фактите и отговорите ще излязат от назначените по делото експертизи.
На този етап той дори не можел да каже имал ли е наистина у себе си нож през онази вечер Пламен Пенев, какъвто бил сигналът за него, тъй като от самото начало процесуално-следствените действия се извършвали от следствието и прокуратурата без МВР.
Но записът с обаждането на телефон 112 от непълнолетното лице се пазел, макар и до момента да не е огласен.
На въпрос дали той самият ще подаде оставка като директор на Областната дирекция на МВР в Стара Загора след случилото се, старши комисар Лазар Христов отговори: "Благодаря за въпросите, имате ли други въпроси?".