Веда Белажи е от Индия, израства в САЩ, а от няколко месеца благодарение на програмата „Фулбрайт" преподава в самоковската професионална гимназия по туризъм. Работи предимно с деца от малцинствата.
На древен санскрит нейното име означава безкрайно знание, а тя го следва във всяка световна точка. Веда Белажи е един от най-новите жители на Самоков.
„Майка ми и баща ми са от Индия, от Бангалор, през 90-те те се преместват да живеят в Америка, заедно с мен и моя брат. Там израснах и сега съм тук в Самоков. В университета учих неврология, психология и история, така че събрах доста голям спектър от знания", казва младата учителка в "Тази сутрин" по bTV.
Научила е вече, че всяка култура е уникална и има причини за определени решения.
„В България за мен беше важно да разбера повече за ромското население, чисто исторически поради индийските ми корени се чувствам някак свързана с тях и за мен беше важно да разбера защо те реагират различно при някои ситуации в сравнение с общоприетите норми", уточнява Белажи.
След първоначалния шок от студеното време и купуване на възможно най-дебелите пуловери Веда се запознава и с местния си ментор – учителката по английски в гимназията Рубина Димитрова.
„Това е много полезно за мен, защото нейния начин на преподаване е коренно различен от този, който аз имам", коментира Димитрова.
Това, на което младата индийка иска да научи децата, е да са любопитни и жадни за нови знания.
„Образованието е най-важното нещо за тях сега, да учих и да си отворен да ти преподават. Виждам как се интересуват от много неща, но идеята да седнат и да получат структурно знание не им е много по вкуса. И мога да го разбера, минала съм по този път, всички сме били ученици. Просто трябва да оставят съзнанието си отворено и да питат. Когато нещо ново се изпречи на пътя им, да грабнат тази възможност. Не е нужно да харесвате, седенето на чин, но трябва да харесвате знанието", обяснява Веда Белажи.