Университет ще може да открива нова специалност, ако като цяло за страната са пълни 60% от бройките. Минималната граница е смъкната от 70 на 60%.
Това е записано в актуализираната национална карта на висшето образование за 2023 г., която трябва да бъде приета днес от Министерския съвет.
Ако бройката на всички висши училища, които обучават по определена специалност, например е 1000 човека, досега трябваше да са запълнени 70%, за да може направлението да се открие в друго висше училище. С промяната вече ще са достатъчни 600 студенти, за да се разреши специалността да се открие в друго висше училище, обясниха експерти.
Целта била да не се ограничават значително висшите училища при желанието им да разширяват дейността си.
В доклада на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков е обяснено, че при запазване на границата от предходното издание на картата само три професионални направления имат използваемост на капацитета над 70%, докато при намаляването на границата съотношението спрямо миналата година ще бъде запазено.
Националната карта на висшето образование е разработена, приета и се актуализира в съответствие със Закона за висшето образование и стратегията за развитие на висшето образование за 2021-2030 г. Информацията от документа се използва за балансирано развитие на мрежата от висши училища според потребностите на регионите и с прогнозите за бъдещото развитие на пазара на труда. Сред очакваните резултати от прилагането на картата е повишаването на ролята на вузовете като активен фактор за регионално развитие и подобряването на ефикасността на висшето образование.