С ГЕРБ се конкурираме непрекъснато, но едновременно с това трябваше да извършим общи действия. Това е висш пилотаж в политиката. Той даде възможност за резултатите, които постигнахме.
Така съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира отношенията в (не)коалицията пред Би Ти Ви.
Имаме бюджет, който е прозрачен, всеки капиталов разход е с отделна линия, няма нищо скрито покрито. Знаете ли защо се случва? Защото и двете страни, нямайки пълно доверие едни на други, решихме всяко нещо да го сложим открито. Вече не трябва един министър някъде в тъмна стая да решава ще даде ли пари или не, продължи Петков.
Сигурен съм, че и на ГЕРБ не им беше лесно, но така ни подреди народът, допълни бившият премиер.
Чухме наистина много агресивни думи предколедно. Не искам да влизам в директна битка. Но не беше честно и към неговите избиратели. Има промяна в съдебната система, но и в чувството за безнаказаност, той го разбира това нещо, каза Петков за думите на президента Румен Радев, че (не)коалицията е изнасилила конституцията.
Доволен съм, че счупихме една перманентна власт, която се криеше в прокуратурата. Пуснахме лампите в стаята. Как работи тази система? Едни хора в прокуратурата се наричат независими, аз не мисля, че има българин, който да вярва в това. Абсолютен факт е, че за тази огромна промяна в конституцията, която дава резултати и за Шенген, трябваше да участват и ДПС, обясни той. Петков настоя, че преговорите с ГЕРБ и ДПС за промените в основния закон не са били лесни, но въпреки че очаквал да има отпор за промените в съдебната власт, такъв не е имало.
Чухме за доста хора, които ГЕРБ не харесват от министрите. И двете формации казаха колко са недоволни от един или от друг. Никой няма силата едностранно да направи тази промяна. Хората ни поставиха в супер странна ситуация, в която ние непрестанно водим битки, но накрая от тях показахме, че нито един министър не може да има политическа сигурност, че някой ще стои зад гърба му и той няма да има проблем. Трябва да си абсолютен глупак, ако си министър днес, да си помислиш за корупция, настоя той.
Петков обясни, че очаква следващите проблеми при управляващите да са по отношение на началниците на регулаторите. Той е дал задача на колегите си в ПП да помислят за най-добрите кандидати. Същото говорил и с ДБ.
Запитан вярно ли е, че като кандидати за Конституционния съд се спрягат ген. Атанас Атанасов от ДБ и шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасов, каза: Дадохме си почивка сега. Януари ще седнем, всеки ще има възможност да си представи кандидатурите. За конституционния съд, включително и с ген. Атанасов и с Христо Иванов, си говорихме да е човек, който всички биха подкрепили. КС е като втора камера на парламента. Това, което може да работи като методика, е да има критерии, които са минимални. От там нататък всеки трябва да си носи отговорността за предложенията.
Извинявам се на целия български народ, ако сме били прекалено драматични през последните 6 месеца. Но погледнете резултатите, всъщност сме постигнали нещо добро за държавата, каза още Петков.