Премиерът акад. Николай Денков откри новата сграда на Центъра за компетентност "Clean&Circle". Изграждането на сградата в кампус „Лозенец" на СУ „Св. Климент Охридски" е кулминацията на проект на стойност над 23 милиона лева.
Центърът за компетентност „Clean&Circle", създаден по проект BG05M2OP001-1.002-0019-С07 "Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика", финансиран от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" вече може да се похвали с новоизградена сграда, в която ще се помещават лаборатории и оборудване, което ще позволи на българските учени да извършват изследвания на световно ниво.
Оборудването, което ще бъде разположено в сградата, поставя Центъра в челните редици на развитието на чистите технологии, кръговата икономика и биоикономиката, не само в национален, но в и европейски мащаб. Потвърждение за това е и определянето на центъра за най-добра „Иновационна екосистема на годината" на престижния конкурс Triple Helix Awards, по-рано тази година. В него ще работят над 110 учени. "Области като материалознание и чисти технологии са изключително наукоемки, много важни за развитието на икономиката и добруването на човечеството. Вчерашният ден с мръсния въздух беше добра илюстрация. Една от идеите е да стъпим на стабилната научна база и да помогнем на нашето общество да развием и тези технологии, коментира акад. Денков.
Надявам се науката и Софийският университет да отварят нови хоризонти пред студентите, каза ректорът проф. Георги Вълчев.
Изграждането на центъра е успех за всички партньори в рамките на проекта – включително СУ „Св. Климент Охридски", Българската академия на науките, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Лесотехническия университет, Университета „Проф. д-р Асен Златаров", както и Фондация "Cleantech Bulgaria".
Новата сграда ще бъде собственост на Софийския университет, с което се превръща в най-новото и значително разширение на материалната база на университета навръх 135-годишнина на най-старото висше училище. С нея се оползотворяват ефективно и терените между в пространството между Физическия факултет и Факултета по химия и фармация.
Важна част от работата на Центъра за компетентност е възможността за трансфер на технологии от науката към реалната икономика. Именно затова в сградата ще бъдат предвидени зони за среща между изследователи и представители на бизнеса, както и конферентни зали, освен множеството лаборатории.
Проект BG05M2OP001-1.002-0019-C07 „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика", финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.