Фокус на реформата в Конституцията е осигуряване на истински независим съд. По международни стандарти, за да имаме истински независим съд, това означава в кадровия орган, който решава за назначаването и освобождаването на съдиите, мнозинство да имат съдии, избрани от съдии - това коментира по БНТ Надежда Йорданова - бивш правосъден министър и депутат от ПП-ДБ.
Това е голямата цел, която сме си поставили и всъщност никой не критикува в тази част на направените предложения, каза Йорданова и добави:
"Ние казваме в Конституцията, че основен носител на съдебната власт е съдът. От там нататък, поставяйки си тази задача, ние трябва да се справим в рамките, които ни поставя действащата Конституция. В нея се казва, че 11 от членовете в кадровите органи на съдебната власт трябва да са избрани от парламента. И след като трябва да намалим участието на парламента във Висшия съдебен съвет, то това означава, че трябва да се увеличи участието в прокурорския съвет."
По думите ѝ, важно е съдът да бъде независим, защото той решава в крайна сметка кой е престъпник и кой не. Висша демократична ценност е да се гарантира независимост. По отношение на прокуратурата, Надежда Йорданова каза, че в европейски и международни стандарти няма установени стандарти:
"Тя трябва да подлежи на повече обществена отчетност и хората, които се избират да са партийно неутрално и да са независими. Това означава, че няма да са партийни комисари. С едни много високи изисквания спрямо тях, с една много прозрачна и ясна процедура."
Не случайно реформираме прокуратурата такава, каквато е в момента - главният прокурор няма да е така всевластен и няма да може да разпорежда на всеки един прокурор какво да прави. Важно е да гарантираме ефективност на прокуратурата, поясни Йорданова.