Спешно се пише докладна до здравния министър, за да залегне в бюджета за 2024 г.
Дали Бургас ще има кръвен център, от какъвто спешно се нуждае? Това е големият въпрос, който стои за решаване пред местното здравеопазване догодина.
Засега шансовете са 50:50, ако се съди по реакцията на ресорните институции.
Областта е изправена пред сериозни предизвикателства, свързани с този проблем.
Болниците тук се увеличават, а с тях и нуждаещите се от кръв
Тя обаче се осигурява от Стара Загора, където е най-близкият кръвен център. Това понякога може да се окаже животозастрашаващо заради забавяне.
Бургас разполага само с отделение по трансфузионна хематология, но то е получател на кръв от Стара Загора, където я праща за обработка. Парадоксът е, че половината от кръвта, с която работи тамошният център, е бургаска.
А отделението в морския град обслужва 10 болници и предстои откриването на още 3, което крие рискове за навременно осигуряване на животоспасяващата плазма.
"Нашето отделение функционира като склад за кръв. Ние я вземаме, след което я изпращаме за обработка в Стара Загора и се връща в Бургас в рамките на 3 до 5 дни. През това време пациентите чакат.
Затова сме принудени да планираме потреблението от 3 до 5 дни напред, което не се прави никъде другаде в страната. Не може да се планира спешност и затова често сме принудени да даваме количества, които да предотвратят риска от смърт при кръвозагуба, а не количества, от които пациентът реално се нуждае.
Те се набавят впоследствие. Така
работим на ръба в последните години,
откакто в областта бяха разкрити много нови болници. Това изнервя и лекарите, и пациентите, а и техните близки. Ние сме надхвърлили в пъти изискванията за създаване на кръвен център и молим цялата общественост да ни подкрепи", обясни ситуацията шефът на отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ - Бургас, д-р Людмила Желязкова.
Областният управител Пламен Янев организира среща с представители на всички болници в региона и на бургаските депутати. Поставена бе задачата да се действа максимално бързо.
"Лично съм говорил със здравния министър, който ми обясни, че трябва да се внесе мотивирана докладна по въпроса до здравното министерство, за да може то по надлежен ред да го предложи за финансиране на министър Асен Василев.
Идеята е това да стане много скоро, за да може разчетите да залегнат в бюджета за догодина", заяви депутатът Константин Бачийски.
Междувременно "24 часа" научи, че със задачата да изпрати писмо до здравния министър Христо Хинков се е заел шефът на Регионалната здравна инспекция д-р Георги Паздеров. Той потвърди, че пише писмото, но отказа подробности по съдържанието му и цифри колко ще струва трасформиране на отделението по хематология в кръвен център.
"Мога само да коментирам, че не подлежи на съмнение откриването в спешен порядък на такъв център в Бургас. Даже сме закъснели", каза д-р Паздеров.
По данни от областната управа това ще струва около 15 млн. лв. - за строителство и ремонт на допълнителна сграда за лаборатории и производство, която вече е проектирана със средства от общината. Ще бъде закупена и необходимата апаратура за обработка на кръв.
Ако това не стане, се поставя на изпитание работата на лекарите и качеството на обслужване
на пациенти, казват медици. И дават за пример случай отскоро с новородено на 6 дни, което се нуждаело от спешно преливане на кръв. След 3 дни чакане обаче тя се оказала несъвместима с бебето и се наложила втора заявка до Стара Загора.
"Въпросът е, че бебето можеше да не я дочака", казва д-р Желязкова, която е умерен оптимист, че кръвният център ще се случи скоро.
"Министър Хинков обеща", лаконична бе тя. Но е категорична, че кръводарители в Бургас има достатъчно и броят им вече е рекордно висок. Сред тях са и 3 училища, които всяка година мотивират абитуриентите си да даряват кръв.
От всички отделения по хематология в страната морският град е на първо място по брой кръводарители, изпреварвайки Стара Загора и Плевен, където има кръвни центрове с много повече възможности и персонал.
Има ги и в градове, в които не се обслужват толкова много болници, колкото в Бургас.
Освен това обработката ще се извършва тук и няма да се налага отлагане на операции и кръвопреливания, а и ще се пестят средства за постоянен транспорт от Стара Загора до Бургас. Не на последно място и работното време за приемане на кръводарители ще се увеличи.
Според специалисти трябва да се отчете фактът, че през лятото населението на областта се увеличава многократно, което налага преработката на кръв да става в Бургас.