Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет е една от 50-ината организации в света, поканени за участие в историческия първи глобален Алианс за изкуствен интелект в света.
Инициативата е на IBM и Meta. Двете компании обявиха, че целта им е да обединят най-големите умове в света от частния сектор, научните среди и институциите за изграждането на отворен, безопасен и отговорен изкуствен интелект.
Общият брой на членовете към основаването на алианса е внимателно селектиран и в него се включват едни от най-силните университети и развойни центрове в света.
INSAIT записва името си дo водещи научни институции като НАСА, ЦЕРН, университетите “Харвард”, “Йейл”,
“Бъркли”, ETH Цюрих и др., както и технологични компании като Sony, Linux, Intel, AMD и Dell.
Българският институт е записан сред основателите на инициативата, която си поставя за цел да промени бъдещето на изкуствения интелект в световен план. За глобалното влияние на организациите, които се включват в него, са показателни факти като това, че общият им бюджет за развойна дейност надхвърля 80 млрд. долара годишно, в тях работят общо 1 млн. души, а обучаващите се студенти са 400 хил.
На съвместното си обявяване IBM и Meta подчертаха, че това е ключов момент за бъдещото развитие на изкуствения интелект. С напредването му обаче човечеството трябва да развива и способността
да управлява безопасността
Това е и основен приоритет за алианса. Стратегическа цел е и да се измести фокусът от големи корпорации, които развиват технологии със собствена визия за изкуствения интелект, към сътрудничество и използването на експертизата на максимално широк кръг от малки компании, академични среди, научни агенции, големи предприятия, институции и други. Те трябва да се превърнат в двигател на еволюцията на изкуствения интелект. А сред глобалните центрове, които имат потенциала да са сред движещите сили на тази трансформация, е българският INSAIT.
Работата му бе посочена като пример от Николай Денков при откриването вчера на новата високотехнологична сграда на Институт “Големи данни в полза на интелигентно общество” (GATE) към СУ. Премиерът изтъкна като такива примери за успешно сътрудничество и работата на астрономическия център “Рожен”, на центъра по биотехнология “ПлантаСИСТ” в Пловдив и новия суперкомпютър в БАН.
През 2021 г. акад. Денков участвал на първата копка на проекта с убеждението, че в България има водещи световни центрове на наука, които трябва да бъдат подкрепяни, за да се конкурират успешно с най-добрите в света и да станат видими и отвън. Което днес е сбъдната мечта.