Новозеландец потърсил сметка от българин защо заблуждава хората, но не се разбрали заради езиковата бариера
Новозеландец, живеещ в Пловдив, и местен жител стигнаха до бой на Главната заради неразбирателство, тръгнало от подписка. Срещу чуждия гражданин е било образувано производство въз основа на Акт за констатиране на дребно хулиганство от 14 ноември, според който е отправял закани и обиди срещу двама пловдивчанин, замерил единия със скъсан плакат и нарушил спокойствието на гражданите.
Според адвоката на новозеландеца той съжалявал за случилото се и признавал частично описаното в акта. По думите на защитника късането на плаката било изразяване на политическо мнение. Нарушителят обяснил пред магистратите, че след случилото се е поднесъл устни и писмени извинения на другия участник в скандала.
Районният съд установил, че на 25 юни българинът се намирал до Римския стадион в Пловдив и събирал подписи за две каузи - "За мир и суверенитет" и забрана на "Джендър пропагандата" в училищата. Около 15 ч. новозеландецът се разхождал със съпругата си. Той се приближил към масичката, до която били пловдивчанинът и още двама свидетели.
Чужденецът попитал защо заблуждава хората, че се подписват за забраната на "Джендър пропагандата", а гласът им отива и за втората кауза. След като не успели да се разберат, той скъсал плаката от масата, смачкал го на топка и го хвърлил в кофа, след което си тръгнал. Събирачът на подписи го настигнал и го ударил 2 пъти - в слепоочието и в носа.
Пред съда пловдивчанинът обяснил, че чужденецът го е замерил със смачкания плакат. Другите свидетели обаче отрекли версията му. Единият от тях е заявил, че не видял удари, но за тях потвърдила медицинска документация, както и обясненията на участниците в спора и съпругата.
Въз основа на представените доказателства и показанията на всички, магистратите оправдали новозеландеца по повдигнатото му обвинение. "Правото на изразяване означава правото да се търси, получава и споделя информация и идеи без страх или вмешателство", е записано в мотивите на съда. Прието е, че до късането на плаката и размяната на удари се стигнало заради езиковата бариера.