Минималните притеснително се сближиха със средните, казва бившият социален министър
Сближаването на минималния към средния размер на пенсията е силно притеснително, защото тези, които получават минимални пенсии, в голямата си част нямат почти никакъв принос към осигурителната система. Трябва ли тогава да се чудим на нарастващия дефицит. Да разчитаме само на увеличаване на осигурителни вноски, отделно, че това е непопулярен политически ход, е нереалистично. Това каза бившият социален министър Хасан Адемов на форум за бъдещето на пенсионната система организиран от Българската стопанска камара в четвъртък.
Според него "швейцарското правило" вършеше работа за вдигане на пенсиите, докато осигурителният доход не започна да расте по-бързо от инфлацията.
И припомни, че през 2001 г. се намалиха осигурителните вноски и рязко се увеличиха приходите. "За съжаление, в момента нещата са съвсем различни. Трябва да видим по какъв начин ползваме парите от европейската солидарност. Трябва да увеличим конкурентоспособността на икономиката", каза още той.
Когато стартира съвременният вариант на пенсионната система, целите бяха свързани със създаването на устойчива пенсионна система. В началото бяха заложени различни параметри и формули. Категоричен противник съм на това да се разглеждат отделно първият и останалите стълбове, защото те трябва да са взаимно допълващи се, а не конкуриращи се, каза още Адемов.
Анализите на пенсионната система най-често се правят от експерти, а се изпълняват от политици. Концепции за развитие на пенсионната система са правени. В тях има анализ, написани са мерки и, ако четем сериозно тези документи, трябва да сме наясно, че какъвто и анализ да направим, той няма да свърши работа, ако няма кой ги да приложи. Въпросът е да се вземат политически решения, а те особено в парламенти като последните 2-3, могат да взимат решения с твърде висока обществена цена. Социалното осигуряване, освен система, е и политически проблем, каза още Хасан Адемов.