Говорят експертите в дискусията "Европа за България" - част от кампанията на "24 часа" в изпълнение на проекта "Кохезионната политика на България - нашият европейски план"
През новия програмен период общините, които са 208, трябва да създадат информационна система, която да мотивира гражданите още на ниво домакинство да разделят смесения отпадък от биоразградимия. Бюджетът за това е 340 млн. лв. за следващите 5 години. Спираме да даваме средства за обработка и всякакви действия на база смесен битов отпадък - нещо, което се опитваме от 2007 г. Основен приоритет ще бъде разделното събиране на биоразградимите отпадъци.
Това обяви Галина Симеонова - главен директор на главна дирекция Оперативна програма " Околна среда" в Министерството на околната среда и водите, по време на първото събитие от инициативата "Европа за България".
Това е едногодишна информационна кампания на "24 часа" в изпълнение на проект "Кохезионната политика в България - нашият Европейски план" с финансовата подкрепа на Европейския съюз и Европейския парламент. Целта на кампанията е българските граждани да бъдат максимално осведомени относно кохезионните политики, както и да се направят видими ползите от тях.
На срещата освен Симеонова присъстваха евродепутатът Искра Михайлова, Радослав Ризов - главен директор на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерството на иновациите и растежа, Ангелина Бонева, зам.-министър на регионалното развитие , Ивета Филипова - директор на дирекция "Управление на проекти в енергетиката" в Министерството на енергетиката и Иван Иванов - директор на дирекция Централно координационно звено в Министерството на финансите.
Представители на бизнеса имаха възможност на задават въпроси към експертите от министерствата относно предстоящото отваряне на програми и финансови средства, предвидени за България от кохезионните фондове на ЕС, плана за възстановяване и Фонда за справедлив преход.
С бюджет от 3,6 млрд. лв., които са структурирани в 6 приоритетни оси, ще разполага екоминистерството през новия програмен период 2021-2027 г.
Оперативната програма "Околна среда" засяга всеки един от гражданите на страната, тя е част от обкръжението му, тъй като е пряко свързана с качеството на живота на всяко едно домакинство, категорична е Симеонова.
По първата приоритетна ос "Води" Симеонова обясни, че има да се фазират 5 проекта от предходния програмен период, като са предвидили да поканят още 7 нови бенефициента.
"Общият ресурс е над милиард лева, като очакванията са, че това са региони в страната, които са напълно консолидирани, един единствен ВиК оператор оперира за целия регион", поясни тя. Средствата са за изграждането на инфраструктура - канализационната система и пречистване на водите.
"Когато даваме тези средства, нашият основен приоритет е в тези региони да се изгради на 100% канализационната система. 60% от средствата отиват за канал и пречистване, 40% сме склонни да дадем и за чисто водоподаване. Инвестиционният план на страната за ВиК изисква над 20 млрд. инвестиции, ние до момента чрез трите програми сме успели да се преборим за почти 7 млрд.", разказа още Симеонова.
За ос "Отпадъци" освен спирането на средства за всякакви действия на база смесен битов отпадък се заделят и 170 млн. лв., които пък ще се вложат в площадки за повторна употреба, на които гражданите доброволно ще могат да предават ненужни за тях стоки и предмети, които вече са се превърнали в отпадъци.
"Обнадеждени сме, че ако създадем правилната инфраструктура и информацията стигне по правилния начин до гражданите, те ще свикнат и сами ще си носят ненужния боклук, а не да чакат камиона да го вземе от контейнерите пред блока", вярва Симеонова.
Продължава и работата по рекултивиране на депата за смесени битови отпадъци, стана ясно от думите й, като тя подчерта, че ще се преборят с рекултивацията на всички стари общински депа.
По отношение на ос "Риск и изменение на климата" Симеонова каза, че главен бенефициент с вече формиран проект е Главна дирекция "Пожарна безопасност".
"Осигуряваме им 170 млн. лв. за закупуване на всякакъв вид наземна техника за гасене на горски пожари. Освен това ще бъде обновена системата за ранно предупреждение в 11 области в страната. В 16 тепърва ще трябва да се развиват", заяви тя. В стария програмен период бюджетът за тази ос бил 50 млн., докато в новия се заделят 70 млн. лв.
Симеонова разказа още, че съвместно с МВР ще изградят пълна, модерна и напълно дигитализирана система, чрез която да се дава информация на населението за евентуални бедствия и аварии.
"Включихме се в така наречените интегрирани териториални инвестиции и дадохме ресурс, който общините да заявят, ако смятат за необходимо при интервенция от наводнения. Това са по-рисковите общини, при които се знае, че са близо до реки, има разливи, вдигат се високи води. С наша помощ ще бъде възможно да се направи една предварителна интервенция на инфраструктурата, така че да не се застрашават населените места", каза тя. Бюджетът бил 100 млн. лв.
За ос "Биоразнообразие" има бюджет от 250 млн. лв. Те са насочени към Националната приоритетна рамка за действие на Натура 2000. Чрез тях ще се подобри природозащитното състояние на природни местообитания и видове – възстановяване на хидрологичния режим, разчистване на остатъци от изоставена антропогенна инфраструктура, възстановяване на влажни зони с поддържане на подходящ воден режим, възстановяване на бивши гнездовища, премахване на инвазивни чужди видове и други.
"Досега 60 млн. лв. бяха насочени към държавните горски предприятия, с които да се засядат над 10 млн. дръвчета. В новия програмен период сме им заделили още по-голям ресурс, защото залесяването ни е приоритет", каза Симеонова.
По отношение на приоритетната ос "Въздух" Симеонова се похвали, че в предходния програмен период са успели да влязат в 20 хил. домакинства, където са подменили печките на дърва и въглища.
"В новия програмен период надграждаме петкратно - ще обхванем 21 общини, и ще подменим печките на дърва в над 80 хил. домакинства с ресурс от 600 млн. лева. В тези семейства ще бъдат монтирани новите термопомпи въздух-въздух", съобщи тя.
Приоритет на екоминистерството остава и подмяната на градския транспорт с електрифициран. Всички настоящи били закупени със средства на ведомството и оставали много малко трамвайни линии, които да се подменят.
Предвижда се също облагородяване на калните терени, които хората превръщат в паркинги.
Всички тези места, които не са паркинги, а хората спират на тях, стават кални петна, наричаме ги сиви точки. Ние с гумите си изнасяме мърсотията и под формата на фини прахови частици тя се разнася из градовете ни", обясни експертката.
С ресурс от 130 млн. лв. и с обхват над 20 общини се дава възможност тези кални зони да бъдат озеленени и да се сложат колчета, които да спрат паркирането. А зеленината ще бъде поддържана с капкови системи.
От отговора на Галина Симеонова след отправен въпрос се разбра, че въпреки многото усилия на този етап екоминистерството не успява да се пребори за ресурс за финансов стимул на граждани, които купуват електрически коли. Подобни програми вече има в други европейски държави. Мярката е била разработена и представена пред Европейската комисия, но оттам са били категорични, че трябва да се финансира с национални средства. А такива към момента нашият бюджет не я предвижда.
На въпрос дали само с термопомпи ще бъдат заменяни цапащите печки Симеонова обясни, че заради войната в Украйна и сътресенията на пазара газта като вариант е отпаднала от новия програмен период. Фокусът е главно върху помпите, имало възможност и за котлета на пелети, но желаещите били около 15%.