Зам.-министърът Михаил Стойнов обвини ДАНС в лъжа, шефът ѝ потвърди пред депутати, че не е подписвал доклада
На балотажа в неделя ще можем да гласуваме и с машини. В понеделник Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на ЦИК вотът да е само с хартия, освен на 29 октомври, но и на балотажа на 5 ноември. Съдът обаче определи това решение за незаконно. В останалата част, която засяга изборите за кметове и общински съветници, проведени на 29 октомври, жалбите са отхвърлени.
Така (засега) се слага точка на скандала, избухнал в петък след представена на председателския съвет в парламента справка на ДАНС, довела до гласуване само с хартиени бюлетини миналата неделя. Според част от експертите може да се окаже проблем, че сега балотажът ще се проведе при други условия, т.е. и с машини.
До късно снощи мотивите на съда не бяха публикувани, защото трябваше да бъдат заличени личните данни.
Часове преди ВАС да излезе с решение зам.-министърът Михаил Стойнов, който снимал с телефона си генерирането на хешкода и именно това бе обявено в докладната от ДАНС като евентуална предпоставка да се наруши доверието в изборния процес, обвини агенцията в лъжа.
ДАНС внушава, че съм изнесъл чувствителна информация на флашка - това е лъжа, която дори технически е невъзможна. Твърденията, че съм записал изходния код, “за да си го гледам и да си поиграя с него”, са не само неверни (лесно проверимо от видеозаписа), но и практически невъзможни.
Изходният код е
над 500 000 реда
текст, който
не може да бъде
заснет с камера, обясни той. Стойнов твърди, че никой не му бил забранявал да снима.
Именно със справката на ДАНС обаче и последвалата политическа истерия ЦИК мотивира решението си да отмени машинния вот на първия тур, а и на балотажа на 5 ноември. Сред посочените от опозицията и членовете на ЦИК смущаващи обстоятелства бе, че Стойнев направил това на 25 октомври. Той снимал процеса в зала 344 на Министерството на електронното управление (МЕУ). Тя била с видеонаблюдение и контролиран достъп. Присъстващи го предупредили, че не бива да го прави, но той отговорил, че иска “да си поиграе”, разказаха запознати с докладната на ДАНС. Стойнов отрече и това.
От справката на агенцията, изтекла в събота, става ясно и че повторното изграждане на изходния код на софтуера било по инициатива на зам.-министъра. От МЕУ, както и IT експерти, обясниха, че това му е работата - да тества сигурна ли е процедурата. Проблемът бе защо повтаря изграждането - два дни преди това в същата зала на МЕУ партиите получили достъп до изходния код, използваните механични носители на информация били унищожени пред представители на министерството и фирма “Сиела Норма” АД, за да се гарантира, че кодът няма да бъде разпространен от някого.
Всъщност кодът е публичен - разлепен е дори в секциите. И каквато и да е промяна в него просто блокира машините.
Решението на ЦИК беше атакувано още в петък пред ВАС с 12 жалби - от ПП-ДБ, ПП “Единение”, граждани, кандидат-кмет от Шумен и кандидат за общински съветник от София. Оказа се обаче, че няма дежурни съдии, които да го гледат в събота, преди изборния ден. Делото вчера приключи за по-малко от половин час, а 6 ч по-късно съдът се произнесе.
Говорителката на ЦИК Росица Матева, която защитаваше решението на комисията, поиска да представи и допълнителна информация от ДАНС, но съдът не се съгласи.
Според адвокат Петър Славов, който е и кандидат за общински съветник, решението на ЦИК е постановено, преди да е изтекъл срокът за сертифициране на машините и преди да е подписан докладът. Срокът изтичаше в събота в 17 ч, а докладът за годността на машините беше подписан в 21,14 ч в петък от зам.-министър Стойнов. Това също се превърна в повод за престрелки между него и ЦИК. Машините е трябвало да се изтеглят, ако в доклада се казва, че не са сертифицирани, обясни Славов. Бившата правосъдна министърка и настояща депутатка от ПП-ДБ Надежда Йорданова също настоя, че
решението
на ЦИК било
немотивирано,
а справката била от некомпетентен орган. Извън залата тя я сравни с “един литературен разказ с предположения в рамките на 3 страници”. Нямало основания, които да попадат в Изборния кодекс.
“Действията на Михаил Стойнов не са част от процедурата. Те представляват записване на флашпамет и не е ясно какво е станало с нея”, репликира Матева. Повторното изграждане на изходни кодове на софтуера на машините било недопустимо.
Матева припомни, че в петък сутринта часове след като от ДАНС изпращат справката, при шефа на парламента Росен Желязков се събрали 6-има от ЦИК, 9-има депутати и вицепремиерът Мария Габриел. На срещата министърът на електронното управление казал, че докладът за сертифицирането още не бил подписан и че той нямало да го подпише.
Документът е подписан в 21,14 часа от зам.-министъра, който е “опорочил процедурата”, поясни Матева. “Моя задача е да подпиша решението за удостоверяване или неудостоверяване на машините”, обясни пък Стойнов. След избухването на скандала от МЕУ публикуваха заповедта на министъра, с която той наистина го упълномощава .
“Това, което чухме, напълно потвърди нашите опасения и доводи, че мотивите за отмяна на машинното гласуване са свързани с обстоятелства, които ги няма в техния акт. Той е публичен, в него се посочва, че няма решение на МЕУ. Нямаше нищо за подписа на министъра. С това обстоятелство, което беше изтъкнато, ЦИК се опитва да допълни акта си, защото той е издаден неправилно”, заяви Васил Пандов, също от името на подалите жалба.
Докато съдът решаваше изхода на казуса с машините, парламентарната комисия за контрол на службите се събра на извънредно заседание, за да изслуша шефа на ДАНС Пламен Тончев. Не той, а заместникът му Деньо Денев е подписал справката.
“Политици използваха една уйдурма, за да повлияят на изборите в последния момент, и това беше много грозно”, смята Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.