Приключва реставрацията на една от най-красивите къщи на фабрикант от началото на миналия век
160 са вече реставрираните сгради в историческото ядро на Бургас. Пред завършване е една от най-красивите къщи в центъра на града, която ще бъде възстановена в пълния си блясък до броени дни. Това е 3-етажната постройка на ул. “Граф Игнатиев” №5, която тънеше в разруха повече от 20 години и всеки момент можеше да се срути напълно.
Сградата се води паметник на културата и на нейно място не може да бъде вдигнато модерно здание. Някога е
била собственост на бургаски индустриалец
- Триандафил Теодосиу, който в началото на XX в. е управлявал парна фабрика за халва, локум и бонбони. Къщата му е обявена за недвижима културна ценност през 1979 г., а през 90-те на първия ѝ етаж работеше популярно рок заведение.
След като години бе необитаема, сега собствениците на сградата решиха да я ремонтират по предписание на общината и след съгласуване с Министерството на културата и НИНКН.
С обезопасяването и възстановяването на добрия външен вид на сградата, централната част на Бургас ще стане още по-представителна. В същото време една историческа сграда ще бъде спасена за следващите поколения, казват експерти от общината. Тя се намира буквално на пъпа на града и е
част от ансамбъл с други стари и модерни сгради,
придаваща уникален облик на тази част от центъра.
По инициатива на кмета Димитър Николов миналата година започна повсеместно спасяване на стари знакови къщи в историческото ядро на Бургас.
223 са бургаските сгради - единични недвижими културни ценности. Повечето са в централната градска част и в кв. “Възраждане”. 160 от тях са в прилично техническо състояние, реставрирани са и имат добър общ вид. По останалите има какво още да бъде направено, казаха от кметството.
Според Закона за културното наследство собствениците им трябва да поискат становище от Националния институт за недвижимо културно наследство, ако искат да ги ремонтират, надстроят или пристроят, обясняват от общината. Липсата на специален режим за голяма част от ценните сгради обаче прави този процес по съгласуване дълъг и труден. Затова
от кметството са се заели да съдействат на всички собственици
по отношение на проектиране и съгласуване на процедурите с НИНКН. Така няма да се стига до положение, в което сградата продължава да се руши, докато изчезне напълно. Освен естетическата наслада за окото сега реставрираните сгради са безопасни, тъй като преди ремонтите застрашаваха минувачите заради ронещи се фасади и падаща мазилка от тях.
Повечето къщи - паметници на културата, в центъра на града са частни и въпреки че са под закрилата на Националния институт за недвижимо културно наследство, някои от тях са в критично състояние заради бездействието на собствениците им. Много от хората обаче проявиха разбиране и се обърнаха към общината за административно съдействие при изгтгвяне на проектите за реставрация и започнаха ремонтновъзстановителни дейности.
Реставрацията на старите сгради в Бургас се извършва по проект, който е
максимално близко до оригиналния им вид
- орнаментика и като цвят на фасадите. След възстановените има и 100-годишни постройки, които не са били пипани от десетилетия.
Одобрените инвестиционни проекти на собствениците включва топлинно изолиране на външни стени, ремонт и топлоизолация на покрив, подмяна на дограма и осветителни тела, възстановяване на фасадни мазилки и декоративни елементи. Собствениците реставрират сградите със свои средства, за общестевните сгради се ползва и европейско финансиране по ОП “Региони в растеж”.
“Благодаря на активните и съвестни собственици на стари сгради в Бургас, които ги реставрират със свои сили и средства. Благодарен съм и на тези, които търсят нашата подкрепа, за да се стартира процес за подготовка на документи и впоследствие обновителни дейности. Не е върнат никой с искане за такъв тип съдействие!”, заяви кметът Димитър Николов.
Сред реставрираните сгради бе и най-старата битова сграда в Бургас. Това е Бракаловата къща, построена през 1872 г., в която от десетилетия се помещава Етнографският музей в Бургас в близост до храма “Св. св. Кирил и Методий”. Миналата година тя блесна ремонтирана в автентичния си вид отпреди 150 години, когато е строена от бившия кмет Димитър Бракалов. Той е човекът, който е помогнал много за утвърждаването на Бургас като водещ град в Югоизточна България след Освобождението.