Тестовете ще излизат бързо, за да не бавят делата. На катастрофи, извършени след употреба на алкохол и наркотици, вече ще се гледа като на умишлено убийство и няма да има условни присъди
След мерките за отнемане на коли - пияните и дрогирани на пътя намалели осезаемо
Трябва да се преборим с чувството на безнаказаност. Това заяви премиерът Николай Денков след среща в Министерския съвет заради зачестилите тежки инциденти на пътя. Освен институции, там бяха поканени и роднини на загинали при пътни произшествия.
„Искам да благодаря на тези родители. Те казаха, че не могат да върнат децата си, но поне искат да използват това, което са научили покрай личната си трагедия, за да помогнат това да не се случва повече. Обединихме се, че първо трябва да се преборим с чувството на безнаказаност да изчезне сред тези, които управляват автомобили. Това чувство е прояло цялата ни система. Има много хора, които смятат, че всички им се полага, защото са видели, че могат да останат безнаказани, да не получат глобите. Ако са направили тежък инцидент - да минат с условна присъда. Пробите и техническите експертизи да се бавят с месеци, а делата - с години”, заяви Денков. Той обясни, че срещата му с родителите на загинали деца днес, е била една от най-тежките и трудните за него досега.
Денков заяви, че част от промените са свързани със законови изменения. „Измененията, свързани с отнемането на моторните превозни средства, дават сериозни резултати. Трябва да търсим такива мерки, от които нарушителите да ги заболи. Да знаят, че ако направят нарушение, след 5 минути може да получат съобщение, че ще бъдат глобени”, каза Денков.
Премиерът подчерта, че общините отдавна предлагат да работят с органите на МВР, да се използват техните камери. „Един огромен ресурс, който го има налице, да се използва”, обясни Денков.
"Има какво да се направи още по обезопасяване на градската среда. Мерките не биха решили проблемите, ако не се обърнем към обществото. Това, че в нашата култура се смята за нормално да пиеш и да се качиш в автомобила, е неприемливо. Ние сме болни да смятаме за нормално това, което поставя под риск живота на нашите близки. Разберете, ако днес са децата на ето тези родители, утре може да са вашите деца", заяви още Денков.
Обсъдено е било и как да се ускори вземането на пробите и до седмица, най-много 10 дни, да са ясни. Така пробите, които са взети от пияни и дрогирани шофьори, ще излизат навреме и делата няма да се бавят. В такива случаи, когато шофьорът е употребил, вече няма да се налагат и условни наказания. А на престъплението ще се гледа като на умишлено убийство.
Промените обаче тепърва ще се подготвят. Ще се направи и преглед на законодателството.
Осезаемо са намалели и пияните и дрогирани шофьори след промените в тези случаи автомобилите да се отнемат, подчертаха и премиерът Денков, и министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
Към всички, които в последния месец умиваха и даваха съвети дали работи мярката за отнемане на автомобили, искам да кажа, че тя работи. Вече има множество случаи с осъдителни присъди и отнети автомобили има и платени, тъй като човекът не е бил собственик, каза Стоянов.
Нашите деца ги няма. Филипчо, който остана завинаги на 14 г., нека да е от последните жертви. Нашите деца ги няма, но нека вашите да останат живи, каза една от майките на загинали в катастофа деца.
От 11 г. се боря с проблемите на пътя. Това правителство направи спешни промени. Благодаря на министрите, депутатите. Това е малка крачка. Тези деца не можем да ги извадим от гробовете и да ги върнем, но и един човешки живот да спасим, за нас това е много. Единствено това правителство направи нещо в наша полза, каза Иван Спасов, също родител на загинало дете.
Недопустимото е, че такива инциденти се повтарят. За да се сложи край ,трябва да е ясно, че наказанието е неизбежно. Тогава то е ефективно. Затова от години ние от НСПРБ изискваме законодателни промени. Омръзна ни да регистрираме нарушения - искаме адекватен и незабавен контрол. Маркировките и пътищата са важни, но няма инфраструктура, която да ги спре.
Отново имаме рекорди - 240 км в час на бул. България. Над 200 км в час на бул. Ботевградско шосе. И продължават черните рекорди, докато накрая се превърнат в статистика, коментира председателят на Столичният общински съвет Георги Георгиев. По негова идея е да се сформира и група от съдии, прокурори и университетски преподаватели, която да направи преглед на законодателството.