Явор Божанков написа промени в няколко закона. Предлага още държавният глава да не може да подписва укази за посланици и генерали по време на служебно правителство
Нов начин за ограничаване на възможностите на президента Румен Радев да влияе на политиката предложи депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков. Той внася специални законови промени за орязване правомощията на президента, като така се
избягва тромавата процедура за промяна на конституцията
Президентът да няма думата при назначаването на главен секретар на МВР и шефовете на службите, както и да загуби своите трима представители в управителния съвет на БНБ и квотите си в СЕМ и комисията за защита от дискриминация, предвижда проектът на Явор Божанков. Допълнително се ограничават правата на президента да назначава началника на отбраната и посланиците, като се въвежда забрана за такива назначения при управлението на служебен кабинет.
Депутатът от ПП-ДБ обяви своите предложения ден след като Румен Радев отказа да подпише указ за махането на главния секретар на МВР Петър Тодоров, а след това той подаде оставка. Преди две седмици премиерът акад. Николай Денков поиска отстраняването на Петър Тодоров от поста и обяви, че в МВР има двувластие. Румен Радев обаче отказа да подпише указ за смяната, продължава да мълчи и дали ще уважи подадената от Тодоров оставка. (Как се разви скандалът и какво разказа Тодоров в четвъртък за напрежението в МВР - виж долу.)
Късно вечерта в сряда Божанков обяви идеята си за орязване правата на Румен Радев през фейсбук с аргумента, че така ще се ограничи руското влияние. Той уточни, че това е лична инициатива и тепърва ще я обсъжда с колегите си от ПП-ДБ и с останалите групи. А пред “24 часа” Божанков обясни, че концептуално темата се обсъжда отдавна в редиците на групата му и е имал намерения да придвижи подобни законови промени, предизвикан от поведението на президента.
“Радев отиде твърде далеч
Но това се случи и защото законът го позволява. Въпросът е какво ще направим, за да не може никой да злоупотребява с власт в бъдеще”, каза Божанков и даде пример с “опитите за превземане на власт далеч отвъд президентската институция - масови назначения на военни лица в държавни органи чрез служебен кабинет”.
От ПП-ДБ и ГЕРБ в четвъртък отказаха официален коментар.
Досега управляващите обсъждаха само идеи за промяна в конституцията, с които да се промени статутът на служебното правителство и президентът да може да назначава само премиера, при това, като избира между трима души на висока позиция в държавата - шефовете на парламента, БНБ и КС.
От месеци от ПП-ДБ периодично повдигат темата за импийчмънт на президента, но не предприемат конкретни действия заради
страх, че това ще даде политически капитал на Радев,
както обясни и самият Божанков. Със същия аргумент Кирил Петков обясни, че подобна процедура не трябва да се задвижва преди местните избори, в онзи изтекъл запис от заседанието на ръководството на “Промяната” .
И тъй като импийчмънтът явно е поставен на трупчета засега, а придвижването на промените в конституцията отнемат много време, Божанков вкарва законодателни промени срещу Радев, които при воля на мнозинството могат да бъдат приети и до края на септември.
Предложението на Божанков е да се ограничи възможността за кадруване на Радев в онези органи, в които му е дадена такава възможност от законодателя. Освен СЕМ, БНБ и МВР това още шефовете на ДАНС, НСО, Държавна агенция “Разузнаване”, на бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства. А президентските квоти да се преразпределят към Народното събрание, но изборът да става по различно време и в различни мандати, за
да не доминира едно мнозинство в даден регулатор
По правата на държавния глава, предвидени в конституцията, като назначенията на посланиците и на висшите военни, пък Божанков е предвидил друго ограничение - предлага президентът да няма право да подписва укази за такива назначения по време на служебно правителство.
“Правовата държава функционира чрез принципа за разделение на властите. Законодателната власт контролира изпълнителната. Съдебната контролира законодателната. Всяка власт е независима от другите власти. Ето и пример - Министерският съвет предлага, а президентът назначава с указ дадена длъжност. Как работи този принцип при служебен кабинет? Радев назначава служебен кабинет. Този кабинет не се отчита пред Народно събрание. Същата служебна власт предлага шефове на служби за сигурност, главен секретар и др. А Радев одобрява с указ назначения на собствения си кабинет. Тотално погазване на разделението на властите, тяхната независимост. И най-вече на принципа - власт власт възпира”, коментира Божанков.
Той внася промените си чрез закона за радиото и телевизията, защото там имаше “русофилски” скандал след изказване на шефката му Соня Момчилова, назначена от квотата на президента. “Ако не искаме руско влияние в държавните органите, трябва да действаме институционално и принципно”, категоричен бе Божанков.
Самият Румен Радев запази мълчание в четвъртък, но вицепрезидентът Илияна Йотова обясни, че подобни промени никога не са носили добри резултати на хората, които ги предлагат. (Виж долу)
“Не трябва да има значение кой е президент. По време на служебните кабинети лъснаха дефекти, които никой преди това не беше идентифицирал,
защото никой не е злоупотребявал”,
обясни Божанков пред “24 часа”. Той ще потърси подкрепа от парламентарните групи, които декларират категоричната си подкрепа за европейския път на България. “Декларациите са едно. Действията друго. Този законопроект ясно ще покаже кой от коя страна застава”, коментира той.
Петър Тодоров намеси и политически лидер в кабинета на министъра като причина за исканата му оставка
Два дни преди Васил Божков да се прибере в България, в МВР имали информация за това, твърди главният секретар
Партиен лидер посетил кабинета на вътрешния министър Калин Стоянов и след това той извикал главния секретар Петър Тодоров и му казал да си подаде оставката.
Това разказа самият Тодоров ден след като подаде оставка. Партийният лидер бил депутат от управляващата коалиция, но главният секретар в оставка не назова името му.
Петър Тодоров беше назначен за главен секретар на МВР през май 2021 г. по време на правителството на Стефан Янев. Оцеля и в кабинета “Петков”, въпреки че по разкази на Кирил Петков той е искал да го смени. В сегашния редовен кабинет соченият за човек на президента Петър Тодоров е в изолация. Той подробно описа това в изявлението си в сряда.
Оставката на Тодоров бе поискана лично от премиера акад. Николай Денков след убийството на Алексей Петров. По-късно премиерът това обясни, че “има двувластие в МВР, което сериозно пречи на работата на министерството”. “От това може да страдат хората, може да се възползват престъпниците. Това е нещо напълно неприемливо”, каза Денков. Правителството внесе и мотивирано искане до президента, но Радев отказа да подпише указ. В сряда обаче Тодоров сам подаде оставка и сега държавният глава има 7 дни срок, за да реши дали ще го освободи.
“Скъсана е комуникацията между министъра и мен не по моя вина. С него 2 г. имахме нормални работни отношения, когато беше шеф на ГДБОП. В деня, преди да бъде назначен на поста, проведохме разговор. Питах го дали ще работим заедно. Той каза, че ще разчита на моя опит и експертиза. Поставих две условия - да не участвам в политически чистки в МВР и да не ме вкарват в икономически схеми. Той прие. 3 дни след този разговор го посети политическият лидер. После ме извика и гледайки надолу, зачервен, ме попита дали няма да си подам оставката, защото имало напрежение около длъжността ми. Не ми отговори с нещо конкретно. Явно в този момент не бяха написани опорките”, разказа Петър Тодоров пред БНР в четвъртък. Той не каза кой е лидерът. След това комуникацията между министър и главен секретар се скъсала и го изолирали. Министър Стоянов контактувал с директорите в системата на МВР.
Илияна Йотова: Не от вчера и не от Явор Божанков тръгна идеята за анти-Радев законодателство
Не от вчера и не от Явор Божанков тръгна идеята да се прави анти-Радев конституция и законодателство. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира заявката на депутата от ПП-ДБ Явор Божанков за ограничаване на президентските правомощия.
Пред журналисти в Свищов, където присъстваше на откриването на електроцентрала за производство на ток от отпадна биомаса, Йотова заяви, че подобни промени в конституцията и законодателството никога не са носили добри резултати на хората, които ги предлагат.
Около скандала с оттеглянето на главния секретар на МВР Петър Тодоров Йотова коментира, че не за първи път се правят опити за агресивна политизация в системата на МВР.
Ако някой мисли, че така ще спечели изборите, дълбоко греши. И
ще се окаже само след един месец, че МВР ще спечели следващите местни избори,
каза още вицепрезидентът.
Според Илияна Йотова управляващите са решили да градят политиката си, придържайки се към заявките си за рокади в силовото министерство, от изтеклия запис на партийното събрание на ПП.
Аз осъзнавам, че стриктно си спазват предписанието от партийното събрание на “Продължаваме промяната”. Очевидно това е техният подход, очевидно така са решили да правят политика. Очевидно това е начинът, с който ще се опитат да правят правителство и в следващия етап, когато има ротация или няма ротация, допълни Йотова
Тя обърна внимание на твърденията на премиера Николай Денков, че няма да има ръст на цените на тока до следващата година. Според нея това означава, че управляващите имали кратък кръгозор на действията.
Тоест те смятат, че след няколко месеца правителство няма да има. А след тях вече другите да берат грижа, коментира тя.
Вечерта Илияна Йотова присъства на отбелязването на 100-годишнината от рождението на италианския българист проф. Рикардо Пикио. На събитието в сградата на БАН вицепрезидентът засегна темата за смяната на националния празник и отправи критики към “претендиращите да са гласът на народа”.
Котерийни интереси и сглобки задушават гласа на интелектуалците
Но тежко греши този, който си е повярвал, че това ще трае дълго. А и не познава достатъчно добре уроците ни от дългата ни сложна и много интересна българска история, каза още вицепрезидентът. И допълни, че българският език е подложен на интерпретации, използвани за съмнителни патриотични цели.
Според нея в познанията на претендиращите да са гласът на народа се пропускат цели периоди от българското минало.
Запъват се за имената на славните ни владетели, липсва разбиране за духовното наследство, за превъзходството и за масовата роля на старобългарската традиция и славянството в историята и културата на цяла Европа. Това не е безадресен упрек - напротив. Едно напомняне, че на годишнини като днешната си заслужава да си зададем риторичния въпрос дори в тази може би нелишена от смисъл дискусия за националния празник на България - колко от вас, уважаеми българисти и изследователи, бяха попитани какво мислят?", попита вицепрезидентът.
Йотова заяви, че вече шеста година чака създаването на български културен институт, каквито имат всички страни в ЕС освен нас. И даде пример с институтите “Гьоте”, “Сервантес”, Чешкия център и др.
От 6 години предлагаме концепции за това, но очевидно други са приоритетите - било то служби, било то избори, каза още Йотова.