Обучението се въвежда за първи път в България, казва зам.- ректорът на Университета по хранителни технологии проф. Галин Иванов
През новата учебна година стартира нова магистърска програма „ Диететика”, която се организира от Университета по хранителни технологии - Пловдив, и Медицинския университет - Пловдив. Подобна програма се предлага за първи път в България. Тя е с мултидисциплинарен характер и отразява връзките между храните, храненето и здравето. Изучават се храните, техният състав, качество и хранителна стойност, хранителният прием, взаимодействията както помежду им, така и с биологичните и социални фактори на околната среда. Основната насока е превенция на болестите и поддържане на добро здраве.
- Проф. Иванов, какво свързва двата университета и какви ще са ангажиментите на всеки един от тях?
- Двата университета обединяват ресурсите си, за да организират обучение на световно ниво, обхващащо всички аспекти на науката за храните и храненето.
- Какво точно ще изучават студентите в тази магистърска програма?
- Обучението по специалността „ Диететика“ включва придобиването на базисни знания за храните и съвременните технологии, общи специализирани медицински познания за храненето като биологичен и социален феномен, за съвременните методи и подходи за оценка на хранителния прием и статус и за контрол на качеството на храните. Специално внимание ще бъде отделено на връзката между храненето и болестите, здравния риск и превенцията на болестите, диетотерапията, оценката на риска и безопасността на храните.
Още бащата на медицината Хипократ (460-370 г. пр. Хр.) е казал: “Нека храната ви бъде лекарство и лекарството — храна!”) Тези думи са актуални и днес и са определящи за качеството на съвременния живот.
Завършилите специалността ще придобият необходимите специфични професионални умения за организиране на здравословно и лечебно (диетично) хранене, съставяне и регулиране на хранителни режими, осъществяване на контрол върху качеството и безопасността на храните, разработване на препоръки за хранене според специфичните изисквания на отделни рискови групи от населението за превенция на болести.
- Какво е бъдещето на студентите, които ще завършат тази магистърска програма?
- Придобитата по време на обучението професионална компетентност дава възможност на завършилите магистри за успешна кариерна реализация като диетолози и консултанти по хранене в лечебни заведения и центрове за рехабилитация и продължаващо лечение. Изключително полезни ще са в учебни, производствени и болнични столове, детски градини и ясли, спортни школи, уелнес и фитнес центрове, старчески домове, санаториуми.
- Как тази специалност се позиционира в образователното и научно пространство на Университета по хранителни технологии?
- Науката за храните винаги е била и ще бъде актуална тема в обществото, тъй като е пряко свързана с качеството на живот и здравето на човека. В последните няколко години се изправихме пред сериозни предизвикателства, които категорично показаха важността на агрохранителната верига като елемент на националната и глобалната сигурност. Във връзка с това нараства ролята на Университета по хранителни технологии като научноизследователски център, предлагащ иновативни решения за проблемите пред хранителния сектор, свързани с устойчивостта на производството и неговата адаптация към климатичните промени, продоволствената сигурност и дигиталната трансформация.
Справянето със съвременните предизвикателства изисква обединяване на ресурсите на отделните научни и образователни центрове и прилагане на мултидисциплинарни подходи.
Новата магистратура по диететика е пример за подобно взаимодействие между две водещи в своята област образователни институции, което ще изведе на качествено ново равнище обучението в областта на храните и храненето в България.