Близо 71% се затрудняват да покриват разходите си
Ръстът на доходите, който все още е по-висок от инфлацията, е започнал бавно да се успокоява. 78% от българите не усещат увеличение на доходите си през последната година.
Това става ясно от данни на национално представителна анкета на НСИ, в която са разпитани 5512 българи на възраст над 16 години от 3050 домакинства.
Делът на хората, които не усещат разлика в средствата, с които разполагат,
се е увеличил с 3,4%
в сравнение с първото тримесечие на годината.
Само малко над 16% от анкетираните посочват, че доходите им през второто тримесечие са се увеличили. Но спрямо първите три месеца на годината процентът на тези хора е намалял с 3,9%.
Увеличават се и хората, чиито доходи намаляват -
почти 6 на сто са онези, които твърдят, че получават по-малко пари, отколкото година по-рано.
Независимо от това делът на посочилите, че се справят трудно с покриването на ежедневните си разходи, леко намалява - с 6,2% за тримесечие. Но продължава да е твърде висок - такива отговори дават малко над 70%.
В отговорите им има нюанси. 35,1% например са посочили, че се справят с известни затруднения, 23,7 на сто трудно покриват ежедневните си разходи, а 11,8 - много трудно. Хората с най-големи финансови затруднения обаче
са намалели с близо 2,5% в сравнение с предходната анкета
през първото тримесечие. Онези, които покриват разходите си сравнително трудно, също са намалели с 3,1% (виж инфографиката).
Сравнително лесно казват, че могат да покриват разходите си, 21,7% от анкетираните, а 7,7 на сто не изпитват никакви финансови затруднения, което е с 4,4% повече в сравнение с първите месеци на годината.
Около 1/4 от анкетираните са признали, че ограничават потреблението на енергия, но спрямо година по-рано техният процент е намалял със 7,7 на сто до 23,5 %.
20,7% от живеещите в градовете са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия, става ясно още от данните на статистиката. В селата делът на хората с ограничение в потреблението на енергия е по-висок 31,4%.
На този фон се увеличава удовлетвореността от личните взаимоотношения със семейството, приятелите, съседите и други хора. Хората посочват,
че са доволни от тези свои отношения, давайки им средна оценка 7,20
по десетобалната система през първото тримесечие и 7,34 през второто на 2023 г.
Общата удовлетвореност от живота средно за анкетираните е 5,99 от 10 през първото тримесечие на 2023 г., но се повишава до 6,32 през второто, показват още данните.
Тези отговори съответстват на финансовото положение на анкетираните. Например за двайсетте процента от домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност е оценена с 6, а за двайсетте процента с най-ниски нетни доходи - около 3.