Софийският университет разработи специална програма за обучение по екзотични езици в града, догодина включва и корейски
Бургаските младежи използват свободното си време през ваканциите, за да учат екзотични езици. Има голяма посещаемост на летните курсове, в които се преподава китайски и японски, казаха от морския филиал на СУ “Климент Охридски”.
Най-голямото висше учебно заведение в България откри за учениците на възраст от 12 до 18 г. специални летни курсове за чуждоезиково обучение по източни езици. В партньорство с Института “Конфуций” в рамките на две седмици Chinese language and culture camp потопи бургаските младежи в магията на китайската култура и език. Любопитните научиха най-често използваните думи в ежедневието, докоснаха се до традиционната китайска култура, изящната калиграфия, чаеното изкуство, осъществиха онлайн пътешествия до една от най-древните цивилизации и др. За да се случи по възможно най-автентичен начин, курсовете
се водеха от китайските преподаватели
Ли Юандзюн и Фей Либин.
Голям интерес отчитат и двата курса по японски език и култура, които бургаският филиал на СУ предложи за най-малките - от 6 до 10 г., и за учениците над 11 г. В тях се включиха 30 души.
Програмата на двата курса е била разработена от катедра “Японистика”, за да се приложи за първи път в Бургас. С курсистите са работили едни от най-добрите японисти в България, подпомагани от студентите отличници по специалността.
Тази формула на преподаване се възприема изключително позитивно от децата и учениците, а програмата на двата курса - “Приказна Япония” и Cool Japan, e базирана на
интерактивни похвати, работилници
и дейности, които позволяват на курсистите да погледнат на света от една съвсем различна гледна точка, казаха от университета.
Успехът от първите ученически курсове по китайски и японски окуражил вуза да ги включи в лятната си програма и догодина, по която екипът вече работел. Амбицията на университета е да ги разшири и с преподаването на корейски език.
“Младите хора в Бургас осъзнават, че владеенето на чужди езици е важна инвестиция, и търсят достъп до по-екзотичните – китайски, японски, корейски. Бургаският филиал на Софийския университет “Св. Кл. Охридски” чрез Факултета по класически и нови филологии ще организира такива обучения, за да отговори на потребностите им”, коментираха от вуза.
Владеенето на чужди езици в Бургас е издигнато в култ. Първи в страната в черноморския град по идея на кмета Димитър Николов бе въведено
задължителното изучаване на английски от 5-годишна възраст
в детските градини. Учителите минаха през специални курсове, а за най-малките бяха отпечатани специални учебници.
В града има няколко езикови гимназии, в които по традиция от десетилетия напливът е голям и се влиза с много висок бал.
Освен тях целогодишно работят десетки езикови школи, в които заедно със стандартните английски и немски се преподават и по-екзотични езици. Периодично и общината организира курсове по китайски за възрастни, наемайки преподаватели от източната държава. Към тях проявяват интерес не само представители на бизнеса, а и много други хора.
СУ “Св. Климент Охридски” откри филиал в Бургас след Националната художествена академия. Подобно на НХА, която от две години прави лятна академия за малки художници, така и Софийският университет работи вече с ваканционна програма за учениците.
Софийският университет
разработи специална
програма за обучение по
екзотични езици в града,
догодина включва и корейски