Те са облагородени с инфраструктура и нови придобивки
Бурното развитие на община Несебър в последните години наложи подновяване и разширение на социалната инфраструктура в някои съставни селища.
След инвестираното в тях селата претърпяха пълна промяна
и нямат нищо общо с тези от вътрешността на страната.
Китни дворове и къщи, асфалтирани улици, работещо осветление, училища и детски градини създават удобства за местните. Обитателите им не са само възрастни, пълно е с деца и млади хора и все повече чужденци, които се заселват край Несебър.
Три от селата в общината скоро ще разполагат с многофункционални сгради, където няма да се играе само шах и табла, а освен пенсионерските клубове ще има сцена, компютърен клуб, библиотека и зала със сцена.
Разработените проекти са за Тънково, Оризаре и Баня, където грубото строителство на трите обекта вече е приключило и предстоят довършителните дейности и свързване с ел. и ВиК мрежите.
Освен новата сграда в село Баня ще бъде изграден и площад. В Оризаре пък към пенсионерския клуб ще има покрита тераса за отдих, а вторият етаж ще се ползва за нуждите на общинската администрация в Несебър.
На три етажа ще е многофункционалната сграда в Тънково. Предвидено е да има асансьор, който е оразмерен за ползване и от хора с увреждания. Сградата ще разполага и с фитнес зала със съблекални към нея.
Да живееш в селата около Несебър, не е заточение, а привилегия. Защото са уредени, а животът на хората не се свежфда само до седенки и кърска работа. Не ходим по прашни улици, няма запустели къщи и има къде да разпуснем по всяко време, казват местните.
Имоти в селата наоколо са закупили и много граждани от различни краища на страната, за които съчетанието на селската идилия с близостта до морето е невероятно.
Изграждането на многофункционалните сгради и облагородяването на съставните селища към Несебър е част от стратегията на общината да ги направи по-привлекателни.
Голямата цел в дългосрочен план е заселването на все повече млади хора,
които да променят демографията в малките населени места.
Селата около Несебър не са оазис в пустош, а се интегрират добре към крайбрежието. Пример за това е поредният успешно завършен проект за изграждане на екопътека от крайбрежието до Кошарица в местността Плазовец.
Тя е дълга 4,6 км и от най-високата точка се разкрива уникална природна гледка от планината към морето.
Пейзажът от Българската Ривиера е наистина вълнуващ, казват преминали вече по маршрута.
Той е към една от най-живописните местности в региона и с наличието му ще бъде стимулирана физическата активност сред местни и посетители от различни възрастови групи.
Екопътеката е подходяща както за пешеходен, така и за велотуризъм
Идеята на общината е чрез него да се популяризират и по-рядко посещавани кътчета на тази територия с потенциал за развитие на селски и други форми на туризъм.
Екопътеката не е само една дива просека, а облагороден маршрут с кътове и с места за сядане, хамаци и наблюдателница с панорамен далекоглед. По трасето на екопътеката е възстановена и стара чешма.
По цялата дължина са разположени 106 енергоспестяващи соларни осветителни тела, а по дърветата са поставени кошчета за боклук.
“Впечатлен съм. Не съм предполагал, че само за броени минути от плажа ще се озова на такова място”, не крие възхищенинето си Удо Хайнзел от Германия, дошъл на гости у свой сънародник с къща в Кошарица.
По проект на общината и с финансиране от МРРБ тази година започна изграждането на водопровод в с. Гюльовца, с който ще се подобри водоподаването и битовите условия на жителите на селото.
На две разклонения по цялата територия на селото ще бъдат разположени 9600 м тръби.
“Този проект е от изключителна важност за жителите на селото, за тяхното здраве и благосъстояние и за бъдещото развитие на населеното място”, казва кметът на Несебър Николай Димитров.