Екипите на регионалните дирекции по горите и дирекциите на природните паркове извършват масови проверки за паленето на огън в парковите територии, съобщиха от пресцентъра на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).
От там посочват, че при днешна проверка на територията на природен парк "Витоша" не са открити нарушения, въпреки големия брой посетители. Проверени са местностите Дендраиум, Игликина поляна, Златните мостове, Момина скала, ветровала и Офелиите. Заедно с представители пожарната проверяващите през целия ден обхождат територията на парка и предупреждават хората за високия риск от пожари. "Законът за горите предвижда санкции, но по-важна цел на проверките е да дисциплинираме посетителите да пазят гората като дома си", категорични са проверяващите.
По време на днешния обход на екип на Регионална дирекция по горите в Русе и представители на пожарната служба е локализиран пожар, обхванал сухи треви в землището на село Полско Косово. Благодарение на навременната реакция на служителите пожарът е овладян и не е допуснато огънят да обхване гората.
От ИАГ напомнят, че в парковите територии има регламентирани огнища за палене на огън, но дори и на регламентираните за целта места гражданите не трябва да си тръгват, докато не се уверят, че огънят е напълно изгасен.
Според Закона за горите глоби се налагат при паленето на огън на открито на разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии, както и за палене на огън в горски територии извън определените зони от държавните горски и ловни стопанства. За физическите лица глобата е до 500 лв., а предвидената имуществена санкция е до 1000 лв.
При нарушения на разпоредбите за защита на горските територии от пожари, в случай че деянието се определи за престъпление, отговорност за него може да се търси и по Наказателния кодекс. Той предвижда до 8 години затвор за причинен пожар в гората и до 10 години за инцидент, причинил щети в защитени територии.
От ИАГ съобщават, че само за последните три дни в изнесения офис център на Изпълнителна агенция по горите на тел. 112 са получени повече от 50 сигнала за пожари в горските територии или в близост до тях.
В този период възникнаха и най-големите до момента за територията на страната горски пожари: в обхвата на Държавно горско стопанство - Ивайловград над 1000 дка горски територии, в по-голямата си част върхов; в обхвата на Държавно горско стопанство - Първомай, засегнал горска площ от около 120 дка.
В същото време през последните дни са своевременно овладени и предотвратени пожари на територията на Държавните ловни стопанства - Тракия и Пловдив, както и Държавните горски стопанства - Златоград, Нови Пазар и Гоце Делчев, посочват още от Агенцията. Действията по пълното потушаване на пожара на територията на Държавно горско стопанство - Ивайловград обаче продължават и в момента.
От там предупреждават, че поради високите температури и засушаването през следващите седмици ще продължава да има висок риск от възникване и разпространение на пожари.