Председателят на Столичния общински съвет е категоричен, че къпалнята е била подарена с бандитски схеми на бизнесмена
24 имота с обща площ от близо 33 декара, чиято цена според общинския съветник Борис Бонев е днес около 100 млн. евро. Толкова би струвал финалът на епопеята “къпалнята Мария Луиза”, след като собственикът ѝ Румен Гайтански предложи да я върне срещу имоти. Сагата за един от най-атрактивните столични терени се води още от 2005 г. Близки до бизнесмена, който е сред основните концесионери на боклука в столицата, получават къпалнята. Миналата година Гайтански официално потвърди, че той е собственикът на обекта.
На 4 юли бизнесменът Румен Гайтански-Вълка е изпратил писмо до кмета на София Йорданка Фандъкова и “Софийски имоти”, в което пише, че е минал месец откакто е предложил прехвърлянето на акциите си към общината, но нямал отговор. И затова прибавя и конкретен списък с 24 имота.
В него попадат 12 имота на бул. “Г.М.Димитров”, близо до NVTower. Сред тях има и отреден за паркинг.
В “Лозенец” пък иска имот на бул. “Черни връх” 47. Този имот се намира около мол “Парадайз”, но е общинска частна собственост с площ от 1348 кв. м за друг тип застрояване.
11 парцела пък иска в район “Слатина”. 5 от тах са близо до пазара “Слатина”, а останалите 6 са в близост до ул. “Кривина” в кв. “ Христо Смирненски”.
Всички терени са с площ от
близо 33 декара А къпалнята “Мария Луиза”, състояща се от спортен басейн, други четири по-малки басейна, съблекални и други съоръжения, заема имот с площ близо 35 300 кв. метра в Борисовата градина, която е най-големият столичен парк.
Писмото на Гайтански е изпратено до кмета Йорданка Фандъкова на 4 юли, като в него се изтъква, че е изминал месец, откакто е отправил предложение за прехвърляне на акциите си към общината. Това писмо е препратено от “Софийски имоти”. Причината е, че те държат 41,96% от собствеността на къпалята. Общинската фирма пък го препраща на председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев на 11 юли. А вчера то стигна и до комисията по архитектура и градоустройство, която го препарати на специалната работна група, която бе създадена по казуса.
За нещо, което е подарено преди 20 г. с бандитски схеми на частни фирми, няма как сега да платим още десетки милиони левове от данъците на софиянци. Втори подарък няма да има и София няма да плаща откуп. Нищо в позицията ми не се е променило!, написа във фейсбук шефът на СОС Георги Георгиев.
Офертата на Гайтански бе определена като “вълча наглост” и от общинския съветник от “Спаси София” Борис Бонев. Къпалнята “Мария Луиза”, която от 20 г. тъне в разруха, да бъде върната на София, но срещу 24 общински имота с
потенциал за реализиране на 100 000 кв. м разгърната
застроена площ на цена поне 100 млн. евро. Това нахално искане отправи Румен Гайтански-Вълка към общинския съвет, коментира Бонев.
Къпалнята и Летният театър са затворени от 2005 г., когато фирми, свързвани с Гайтански, придобиват мажоритарния пакет от “Парк Мария Луиза” АД. Дружеството е създадено с решение на СОС през 2003 г. между “Софийски имоти” и фирма “Ейнджъл” на покойния бос на ВИС-2 Георги Илиев. В съвместното дружество общинската фирма, чийто тогавашен шеф Тошко Добрев беше подсъдим по редица дела за злоупотреби, влиза с непарична вноска - апорт на апетитния имот, а Илиев участва с пари.
“Софийски имоти” имат първоначално 49%, а “Ейнджъл” ООД - 51%. Още същата година капиталът е увеличен, като “Софийски имоти” апортира къпалнята и Летния театър. Имотите са на стойност 2 162 400 лв. без ДДС. А частната фирма внася парична вноска от 3 млн. лв. Така “Софийски имоти” остават с 41,96%, а “Ейнджъл” с 58,04%. Малко след убийството на Илиев през 2005 г. вдовицата му Мая продава дела си в къпалнята. А през декември миналата година бе създадено ново дружество “Аквапарк Мария Луиза”, което е собственост на Гайтански.
Басейните са пълни с дъждовна вода, а кулата за скокове и трибуните са в окаяно състояние.