Иновативните училища в България през учебната 2023/2024 година ще бъдат 548 - с шест повече от миналата година. Списъкът беше одобрен от правителството днес, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
В одобрения списък влизат училища от 192 населени места от всички 28 области в страната. Те разработват и въвеждат нови методи на преподаване, внедряват иновативни елементи в организацията и съдържанието на обучението, усъвършенстват управлението си.
Иновативните процеси се въвеждат в продължение на четири години, като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг. В тях са определени целите и идеите, свързани с личностното, интелектуалното и емоционалното развитие на учениците.
Общо 252 проекта са оценени от Комисията за иновативните училища, в която участват психолози, социолози, педагогически специалисти, представители на научната общност, лица с доказан опит в областта на образованието, науката и технологиите, съобщиха от МОН.
На 21 октомври миналата година Министерството на образованието и науката организира Националния форум "Училищата с иновации за бъдещето", който се състоя в зала 3 на Националния дворец на културата. На официална церемония на форума служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов награди 36 иновативни учители от цялата страна. Тогава от МОН съобщиха, че иновативните училища в България са 542. Те се намират в 192 населени места в 28-те области в страната. В България работят над 20 000 иновативни учители. По време на форума някои от тях представиха своите постижения в образователната сфера в областта на иновативното обучение.