- Изключително напрегната първа среща между обвинител №1 и шестимата, които предлагат махането му
- Той им поиска отвод, за да спестят “срама на прокуратурата”
- Те: Това е процедурна хватка. Няма да се отведем
Четирите заместнички на главния прокурор Иван Гешев ще бъдат викани да дават обяснения във Висшия съдебен съвет (ВСС) и Софийската градска прокуратура заради сигнала на Борислав Сарафов, стана ясно след заседание на Прокурорската колегия.
В него шефът на следствието твърди, че в понеделник, преди да скъса оставката си, главният прокурор е пуснал на него, Красимира Филипова, Даниела Машева, Десислава Пиронева и Пламена Цветанова запис на разговора му с кадровика Йордан Стоев. Сарафов смята, че началникът му е нарушил конституцията, където пише, че никой не може да бъде записван без негово знание. И тъй като ситуацията е “дума срещу дума”, показания трябва да бъдат взети и от останалите присъствали. Сред тях била и говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Вероятно зам. главните прокурорки и Милева ще бъдат викани съвсем скоро, защото както градската прокуратура, така и колегията
обещават
да разплетат
казуса бързо
В сряда в 13,30 ч беше чаканата от дни с огромен интерес първа среща очи в очи на главния прокурор с шестимата, които в петък поискаха главата му. Това стана на заседанието на Прокурорската колегия, доскоро бастион на Гешев.
Както се и предполагаше, напрежението между двата лагера бе огромно. В залата освен Гешев бяха тримата, които не са подписали искането за махането му, и двама от опозицията, сред тях и Йордан Стоев. Останалите се включиха онлайн.
Калина Чапкънова съобщи, че е получен сигнал от Борислав Сарафов и иска да бъде включен в дневния ред.
“Наясно сме колко е важна темата и в най-кратки срокове трябва да дадем отговор на всичко, което се случва, и за всички обстоятелства”, настоя тя.
“На какво правно основание”, засече я Гешев. Тя отговори, че няма такова, на което главният прокурор се засмя.
Чапкънова поиска да я остави да продължи с изказването си и отново настоя писмото на Сарафов да бъде включено в дневния ред заради важността на темата.
Тогава главният прокурор заяви, че няма да участва в гласуването, и призова четирима от петимата присъстващи, подписали предложението за освобождаването му, също да се отведат. Той спомена поименно Чапкънова, Гергана Мутафова, Йордан Стоев и Георги Кузманов. Огнян Дамянов е в отпуск. Тогава Мутафова го попита дали той иска отвода и на Светлана Бошнакова, която също е сред подписалите се.
“Жената просто
е била в
“Пирогов”
Някой е занесъл искането и тя го е подписала”, отговори главният прокурор, уточнявайки, че не иска нейния отвод.
“Този призив го разбирам като ваше желание да преценя на момента дали имам желание да депозирам личния си отвод. На този етап не виждам основание да си направя отвод”, опъна се Чапкънова.
“За да спестите срама на прокуратурата, направете си отвод в името на българската прокуратура и на българската магистратска общност. Ще направя по-късно подробна мотивировка защо не трябва да участвате в гласуването. Въпрос на морал е”, отговори ѝ Гешев.
Йордан Стоев, който е една от засегнатите страни, обяви, че няма да участва в гласуването. Но упрекна Гешев, че прибягва към процедурни хватки, за да няма гласуване. Ако шестимата не бяха участвали в него, нямаше да има кворум, тъй като колегията е от 10 души.
“Ясно е кой как ще гласува, давайте да го гласуваме - аз не се притеснявам. Това засилва усещанията, които има обществото”, отговори Гешев.
Чапкънова го призова да не прави внушения. В крайна сметка кадровиците решиха да разгледат сигнала. Против бяха тези, които не са подписали за махането на Гешев. Така обвиненията срещу главния прокурор отиват в етичната и дисциплинарната комисия.
Шефът на етичната
комисия: Гешев ме пита
кой политик ми се е
обаждал. Казах му:
Никой, държавата ври
Главният прокурор Иван Гешев се е обаждал и на Георги Кузманов от Прокурорската колегия, за да разбере кой го е накарал да подпише искането за освобождаването му.
“Попита ме кой политик ми се е обаждал, казах му: Никой, говорихме с колегите от Етичната комисия и взехме решение, че това е нещо, което трябва да направим в момента, защото държавата ври”. Това обясни Георги Кузманов след заседанието на Прокурорската колегия в сряда.
Той уточни, че не се притеснява, ако този разговор между двамата е бил записан.
По думите му оставка е единственият логичен изход от скандала.
“Оставката е много личен акт. Ако аз бях в тази ситуация, вероятно за честта на пагона бих подал оставка, за да спра цялото това неистово говорене по темата и замеряне с обвинения, които трудно биха могли да бъдат доказани, особено когато става дума срещу дума. Един казал, друг рекъл”, посочи Кузманов. Той е и председател на Етичната комисия към Прокурорската колегия, която ще се занимава със сигнала на Сарафов.
Според кадровика няма пречка да се събират доказателства във връзка със сигнала на шефа на националното следствие, както и да бъдат викани и изслушани замесените в казуса.
Комисиите ще разгледат сигнала, ще преценят дали е от тяхната компетентност и ще се произнесат в най-кратък срок.
По отношение на другите предложения - на Борислав Сарафов за освобождаване на Ясен Тодоров и на Иван Гешев за дисциплинарно производство на Сарафов - щяло да бъде същото. В максимално кратки срокове да бъдат разгледани.
Крум Зарков: Безпрецедентна ситуация. Магистрат се чувства застрашен от своя ръководител
Безпрецедентното в случая е, че по нормалния ред сигналите за заплаха спрямо магистрат се получават от административните им ръководители, в случая магистратът се чувства застрашен именно от своя административен ръководител.
Това обяви от парламентерната трибуна правосъдният министър Крум Зарков. В сряда той отговаряше на депутатски въпроси за охраната на зам. главния прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов и за т.нар. Вила на регентите в курорта Боровец. Тя е имот на прокуратурата, но се ползвала от главния прокурор Иван Гешев.
Съдебната охрана “пое” Сарафов в понеделник в късния следобед, след като той обяви, че
познавайки
Иван Гешев, се
страхува за живота си
Пак тогава заместникът на главния прокурор съобщи, че шефът му се е настанил в базата на прокуратурата, другите магистрати нямали достъп до нея, а персоналът, който се грижел за поддръжката, бил превърнат в слуги на Гешев.
“Охраната на шефа на НСлС Борислав Сарафов е предоставена в “условията на неотложност”, съобщи Крум Зарков.
Като магистрат Сарафов е пазен от Главна дирекция “Охрана”. Допреди две години прокурорите, които се чувстват застрашени, се охраняваха от Бюрото по защита при главния прокурор, а съдебната охрана беше за съдиите. След промените в закона Главна дирекция “Охрана” пое всички магистрати.
Нейният директор е направил анализ на застрашеността на Сарафов, а след това решението да бъде пазен е потвърдено и от Съвета по защита.
“Зам. главният прокурор се обърна писмено към нас, не сме се сезирали по телевизора”, уточни правосъдният министър.
“Мисля, че в този случай беше необходимо да се постави такава охрана, и поемам отговорността за това свое решение. То беше потвърдено на следващия ден и от Съвета за защита, ще бъде преразглеждано регулярно. Ситуацията действително е безпрецедентна, изключително неприятна, но имайки предвид, че наскоро избухна бомба до колата на главния прокурор, на мен ми се струва, че не трябва да се поемат каквито и да било рискове”, допълни Зарков.
Той не даде подробности дали според него има реална заплаха за живота на Сарафов и откъде би могла да дойде.
Това, че сме назначили охрана, не значи нито че приемаме, нито че отхвърляме неговите твърдения”, обясни министърът. И обясни, че през последните месеци се е занимавал с няколко такива случая. Десет са съдиите, прокурорите и следователите, които се охраняват от съдебната охрана.
“Няма нито един магистрат, настоявал за закрила и тя да му е отказана”, каза още Зарков.
Депутатите искаха да научат подробности и относно казаното от Сарафов, че Гешев ползва като личен имот регентската вила. ПП-ДБ обясниха, че комплексът е над 17 000 кв. м. Имал голяма представителна сграда и 4-5 къщи от финландски тип.
“Главният
прокурор
постоянно ли
живее там,
или инцидентно посещава почивния комплекс”, попита Бойко Рашков. “Там има и едно голямо куче, за което е направена една голяма къща. И стои въпросът господин главният прокурор ли се грижи за кучето, той ли го храни, или не”, попита още Рашков.
Какво се е случвало с регентската вила, Зарков не каза, защото правосъдното министерство не отговаря за сградите на съдебната власт.