СЗО алармира, че до 2030 г. в света ще има недостиг на 9 млн. специалисти по здравни грижи
Една медицинска сестра се грижи за близо 300 души у нас, а всяка втора работи до 80 часа седмично. Данните предоставиха от сдружението на специалистите по здравни грижи на кръгла маса за 20 години от създаването му.
24 281 са всички медицински сестри у нас, а средната им възраст е 53 години. “Това е доста тъжна картина на кадровия потенциал”, заяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева.
Според нея в Европейския съюз се падат средно по 750 медицински сестри на 100 000 души население, докато у нас те са наполовина - едва 377 на 100 хиляди. По думите ѝ 0,97 медсестри се падат на един лекар, а преди няколко години един лекар е работил с по две сестри.
Същевременно всяка трета медицинска сестра работи на две места в болница, обясни съучредителят на “Индекс на болниците” Първан Симеонов. Той представи анкета сред 543 специалисти по здравни грижи, проведена между 2 декември 2022 г. и 31 януари 2023 г.
40% от отговорилите твърдят, че получават до 1200 лв. заплата, макар да полагат извънреден труд
За 64% месечното им възнаграждение не отговаря на стойностите, заложени в последния Колективен трудов договор. В него е записано, че заплатата на медсестра трябва да е 1500 лв. Голяма част казват, че тя трябва да е между 1500 и 2000 лв.
76% са убедени, че натовареността е прекалена, а 3/4 вярват, че това влияе на качеството на работа. 69% от запитаните нямат време да обърнат достатъчно внимание на болните. Сестрите отделят между 5 и 10 часа на пациентите си дневно, но пък се налага да
отделят до 4 часа за документация
За проблема с намаляващия брой на медицинските сестри се говори от години. Близо 90% смятат, че дефицитът на кадри е заради ниското заплащане. Другите анкетирани казват, че лошото отношение към професията и лошите условия на труд са причината. Според Петрова решението на проблема са законодателни промени. За сестрите трябва да се увеличат заплатите, както и да се подобрят условията и отношението към тях, така че да се прекъсне лошата тенденция.
“СЗО алармира, че до 2030 г. ще има недостиг на 9 млн. сестри по света”, каза още председателката на съсловието.
“Проблем има, той вече е инстинктивно назоваван. Главно е за болничната среда, където твърде често са основните проблеми в българското здравеопазване. Проблем се вижда в заплащането и статута”, обобщи анкетата Симеонов.