Заместникът на главния прокурор твърди, че началникът му се меси в разследването “Барселонагейт”, окупирал е държавна резиденция и е записвал тайно член на ВСС
Вторият ден от ожесточената и абсолютно публична война между главния прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов надгради отправените взаимни обвинения с размяна на конкретни сигнали. Войната в прокуратурата ескалира пред очите на всички и по всичко личи, че сериалът ще е дълъг.
Още по обед във вторник шефът на националното следствие подаде в Софийската градска прокуратура сигнал срещу обвинител №1. Около 16 ч., както беше обещал ден по рано, Гешев също подаде сигнал срещу Сарафов, но във Висшия съдебен съвет (ВСС). От кадровия орган лаконично съобщиха, че при тях е постъпило искането на главния прокурор, но не посочиха мотивите към него. Така че засега те остават неясни, но не е изключено да се разберат в сряда, когато от 13,30 ч. започва заседанието на Прокурорската колегия на ВСС. По закон Гешев трябва да го председателства, освен ако не е ангажиран, в командировка или в отпуск.
Гешев иска да се образува дисциплинарно производство за налагане на дисциплинарно наказание. В понеделник по време на своето изявление главният прокурор призова Сарафов да подаде оставка. После увери, че ако не го направи, ще поиска дисциплинарното му наказание. По закон, тъй като Сарафов е на мандатна длъжност, обвинител №1 не може директно да иска да бъде освободен от поста, а първо трябва да има дисциплинарно производство.
Сарафов не е първият на властови пост в държавата, който подава в прокуратурата сигнал срещу Гешев. През юли 2021 г. същото стори служебният вътрешен министър, а сега депутат Бойко Рашков. Тогава той го адресира точно до Борислав Сарафов. Преди 2 г. разследване не беше образувано. А само допреди няколко дни Сарафов защитаваше шефа си и твърдеше, че при атентата на 1 май се е целяло да бъде убит.
Сигналът на Сарафов е за няколко престъпления, извършени според него от главния прокурор - използването на държавен имот за лични нужди, таен запис на разговора му с члена на ВСС Йордан Стоев и за пряка намеса по разследването “Барселонагейт”.
“Сигналът е получен във вторник. Заведен е в деловодството и е разпределен на прокурор. Той може да нареди проверка, да откаже образуването на досъдебно производство или да образува такова”, обясни процедурата пред “24 часа” говорителят на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова.
Преди 2 години, когато Рашков изпрати сигнала срещу Гешев до Сарафов, материалите бяха препратени по компетентност към Специализираната прокуратура, която по-късно отказа наказателно производство със събиране на доказателства. Тогава сигналът беше с данни от искането на бившия правосъден министър Янаки Стоилов до ВСС за предсрочното освобождаване на главния прокурор - сюжет, който сега се повтаря, но с искане от 6-има от Прокурорската колегия. Тогава същите те гласуваха, че Стоилов не може да прави такова искане, и то не беше разгледано. Едва след това Рашков сезира прокуратурата.
Две години по-късно ситуацията е коренно различна. Сега заместникът на главния прокурор лично внася сигнал срещу него за извършени 3 престъпления. Прави го ден след бурния скандал между двамата доскорошни съюзници, които публично и твърде емоционално си отправиха взаимни обвинения за политическо влияние, намеса в дела, а Сарафов дори поиска държавна охрана да го пази от “неуравновесения” по думите му главен прокурор.
Гешев излезе пред камерите и скъса оставката си в 10 ч. Според сигнала на Сарафов час по-рано той е поканил заместниците си на оперативка в кабинета си. Присъствали са Сарафов, Даниела Машева, Десислава Пиронева, Красимира Филипова, Пламена Цветанова, говорителят Сийка Милева и колежката ѝ от ВКП Ваня Стефанова. Всички без Сарафов по-късно застават до Гешев на брифинга.
“Когато се настанихме на масата в кабинета на Гешев, той заяви, че ще пусне запис, който лично е направил в неделя, 14 май, и в който са замесени политици, магистрати и членове на ВСС. Каза, че в дома му го е посетил членът на ВСС Йордан Стоев и той е записал разговора си с него. След това въведение и уточнението, че сам е направил над 150 подобни записа на разговорите си, той го пусна от телефона”, пише в сигнала на Сарафов.
Любопитното е, че Йордан Стоев е един от шестимата членове на Прокурорската колегия на ВСС, които в петък, два дни преди посещението в дома на Гешев, внесоха искане за освобождаването му в пленума на кадровия орган.
“Не съм магистрат, не мога да коментирам сигнала на Борислав Сарафов”, коментира лаконично пред “24 часа” Йордан Стоев, потърсен за повече подробности.
В сигнала си зам.-главният прокурор разказва, че когато чул записа, почувствал срам и обида. След това станал и напуснал оперативката в кабинета на Иван Гешев. Сарафов цитира и конституцията, според която никой не може да бъде следен, сниман, филмиран и записван без негово знание. Според него така Иван Гешев освен нарушение на конституцията е уронил и престижа на съдебната власт, а освен това е извършил и престъпление по чл. 339 ал. 1 от НК. С него се преследват тези, които без разрешение използват специални технически средства за негласно събиране на информация. Законът предвижда от 1 до 6 г. лишаване от свобода.
По същия член от Наказателния кодекс през юли 2020 г. Софийската градска прокуратура започна разследване за снимките от дома на Бойко Борисов, разпространени в медиите. На тях се виждаха пачки с евро и жълти предмети, наподобяващи златни кюлчета, в нощното шкафче на бившия премиер.
Това досъдебно производство беше спряно, защото разследващите не успяха да идентифицират кой е извършил престъплението да снима без разрешение спалнята на Борисов.
Второто престъпление, което според Сарафов Гешев е извършил, е превишаване на властта му, защото живее в почивната база на прокуратурата в Боровец. Той разказа това и в понеделник на своя брифинг, 5 часа след този на Гешев.
“Публична тайна е, че Иван Гешев я използва като своя лична резиденция. Базата не може да се ползва от редовите магистрати, а служителите на прокуратурата, които работят там, са му лична прислуга. Де факто Гешев е присвоил базата”, пише Сарафов в сигнала си до своите подчинени от Софийската градска прокуратура. Той определя това като престъпление по чл. 282 от НК - превишаване на властта с цел да набави облага за себе си, причинявайки вреди на прокуратурата.
Решението къщата да се стопанисва от Гешев обаче не е взето от него, а от Висшия съдебен съвет на 21 октомври 2021 година с 12 гласа “за” и един “против”. Преди това е стопанисвана от ВСС. Така че трудно тук може да бъде открито престъпление.
Третото, за което пише Сарафов, е склоняване на длъжностно лице от разследващите органи да наруши служебното си задължение. То е във връзка с изявлението на Гешев от понеделник за делото “Барселонагейт”. То беше образувано в Специализираната прокуратура, а сега е в Софийската градска. По него се разследва пране на пари във връзка с къща в каталунската столица, за която се твърди, че се ползва от Борислава Йовчева и детето ѝ. Самият Бойко Борисов многократно е отричал да има връзка както с имота, така и с Йовчева. Информацията за това излезе в испанската медия “Ел Периодико” през 2020 г. По него бяха разменяни материали с Испания. Според интерпретацията на Сарафов Гешев е направил публично признание, че се намесва в разследването. Всъщност главният прокурор обяви това във връзка с негов разговор с колега прокурор.
“Получих съобщение от мой колега прокурор, който ми написа: “Здравей, Иване, не знам дали знаеш, но г-н Сарафов е казал на..., който казал на друг, че трябва да прекратя делото “Барселонагейт” до петък. Не знам дали си запознат”, разказа Гешев за един от разговорите си в дните след атентата, когато беше на посещение в САЩ. След това поясни, че делото е на специален надзор. Попитал наблюдаващия прокурор във ВКП и тя казала, че не може да приключи делото преди септември заради процесуални причини, и то продължава.
Във войната между Гешев и Сарафов основно действащо лице е и заместникът на втория в Националното следствие Ясен Тодоров, който е на страната на главния прокурор. Също както Гешев той иска наказание за Сарафов, а Сарафов поиска Тодоров да бъде отстранен от поста му. Ясен Тодоров пък заяви по БНТ, че няма да подава оставка, а след скандалите в последните дни дрон летял над терасата му.
Заради войната в прокуратурата коалицията “Продължаваме Промяната - Демократична България” направи предложение да изслуша тримата в парламента, за да дадат отговори на няколко въпроса - кои дела са на трупчета, за да се изнудват политици с тях, кой е изпращал есемеси на главния прокурор как и кога да упражнява дейността си, кой е оказвал натиск върху ВСС, за да поиска оставката на главния прокурор, кои са политиците, с които си говори главният прокурор и защо Борислав Сарафов се страхува за живота си, за което получи охрана от Министерство на правосъдието. Коалицията настоява и за изслушване на правосъдния министър Крум Зарков по казуса с охраната на зам.-главния прокурор.
В същото време процедурата по искането за отстраняването на Иван Гешев вече е в ход и тече 7-дневният срок, който приключва в понеделник. След това има 3 дни, в които ВСС да свика заседание, на което да се провери редовността и допустимостта на предложението на шестимата членове на прокурорската колегия.