Министърът на културата Найден Тодоров участва в Клисура в кулминацията на тържествата по повод 147 години от Априлската епопея, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Министър Тодоров още вчера пристигна в града, за да присъства на заупокойната панихида в почит на жертвите за българската свобода, литийното шествие и тържествения митинг - заря. Той е придружен от заместник-министъра на културата - доц. Пламен Славов.
Днешната програмата в Клисура предвижда поетични изпълнения, концерти и възстановка на историческите събития.
Министър Найден Тодоров разгледа музея в Клисура, който пази паметта за подвига на участниците в Априлската епопея. Градът е дал близо 400 жертви в онези дни на опияняваща смелост и саможертва.
“С голямо вълнение заставам пред Вас, достойните потомци на смелите Никола Караджов и Григор Попбожков, ръководители на Априлското въстание в град Клисура! На действителното място, където са се случили събитията, усещането е много дълбоко, а емоцията да усетиш действително какво е преминавало през умовете на въстаниците и колко сила и смелост са се искали от тях, е усилена до краен предел. Близо век и половина измина от Априлската епопея! Но ето, че и днес в сърцата ни на този ден се пробужда онзи възрожденски порив, за да ни припомни как преди 147 години клисурци намериха сили и дързост да бъдат водачи на справедливата борба за извоюване на така жадуваната ни и скъпа Свобода", обърна се министър Найден Тодоров в официалното си приветствие към жителите и гостите на града, дошли за тържествата.
"Свобода, която свързваме с тътена от Черешовото топче, превърнало се бързо в символ на пробуждането на цял един народ! Заставайки на тази земя, и днес сякаш чуваме неговия силен гръм, с който заявяваме ясно пред света: „Ние сме горди и независими българи!“. Сякаш виждаме и помирисваме как над Клисура още се издига димът от пушките на въстаниците. Той ни припомня за величието на тяхната саможертва, за възраждането на българската нация, която намира у себе си моралните сили да се обедини около една-единствена кауза, изпълнявайки я „на живот или смърт“.(…) Отправям специална благодарност към стотиците родолюбиви сънародници, които година след година пресъздават на живо славата и величието на онези дни и съхраняват завета на дедите ни за идващите и след нас. Пазят паметта за това как сме се сдобили с нашата свобода, която днес ни дава самочувствието да живеем достойно, независимо и пълноправно в Европа и света“, каза още той в словото си, цитирано от Министерството на културата.
Събитията, посветени на Априлската епопея, започнаха на 21 април с Дни на възрожденската патриотична песен. Програмата се осъществява с подкрепата на Министерството на културата. /ТС