С учение на тема „Дейност на екипите и длъжностните лица от ГДПБЗН – МВР за защита на критичната инфраструктура и химическа, биологична, радиационна и ядрена защита”, пожарникари и спасители oткриха новите полигони на Центъра за професионално обучение в Монтана.
Съгласно сценария земетресение в съседна Румъния предизвиква катастрофи, срутвания и пътни инциденти с изтичания на опасни вещества в обекти от крайдунавски общини, които са част от европейската инфраструктура. Екипите на РДПБЗН Монтана оказват спасителни дейности при катастрофи на пристанище Лом и на второкласен път II 81, където изваждат човек от катастрофирал камион, превозващ силнозапалими нефтени продукти и тестват възможностите на новата техника при катастрофа с автовоз. Спасителни дейности бяха демонстрирани и при изваждането на пътници от дерайлирал пътнически влак на ж.п.гарата в крайдунавския град, като бе оказана помощ и на граждани, блокирани на високите и ниските етажи на сградата й. Демонстрирани бяха и действия при инцидент с цистерна, от която изтичат опасни вещества.
Гости на демонстрациите бяха директорът на Главна дирекция „ПБЗН“ гл. комисар Александър Джартов, областният управител на Монтана Валери Димитров, директорите на Регионалните дирекции на ПБЗН във Видин, Враца, Ловеч и Плевен. На представянето на финализирането на проекта присъстваха още зам. директорът на ОДМВР Монтана комисар Мариян Божинов, кметът на община Монтана Златко Живков и служители на ГДПБЗН. Гл. комисар Джартов определи новоизградените полигони като уникални и разпознаваеми в международен аспект, тъй като на териториите им се провеждат обучения по линия на НАТО и на Европейския съюз. Той съобщи още, че в края на годината на тях ще бъде проведено поредното учение „Модекс“, свързано с издирвателни и спасителни дейности след земетресения.
Проектът „Развитие на Учебен център – Монтана, с цел обучение на компетентните органи за защита на европейската критична инфраструктура и химическа, биологична, радиационна и ядрена защита”, е финансиран по Фонд „Вътрешна сигурност” 2014-2020 година и се реализира с безвъзмездна финансова помощ на стойност 1 369 000 лв.
Разширението на учебно-тренировъчния комплекс включва:
- изграждане на три нови тренировъчни полигони: за спасителни дейности при автомобилни катастрофи, катастрофи с отделяне на опасни химически вещества и катастрофи съпроводени с пожари; за действие при земетресения и терористична дейност; за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при ЖП катастрофи;
- изграждане на два нови учебни кабинета;
- разширяване на столовата.
- Обучение на 96 служители на ГДПБЗН – МВР на тема „Повишаване качеството на професионалната подготовка на специализираните екипи на ГДПБЗН – МВР и координацията между тях при реализиране на дейностите по защита на населението при бедствия и кризи свързани със сигурността”.
Бенефициент по проекта е Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”- МВР.