Нещо се обърна през уикенда и ГЕРБ рязко заговори, че подкрепа за втория мандат не предвижда
Президентът не казва кога ще връчи първия, пак се говори за авариен трети, с който да се сглоби правителство “Попов” 2
След седмица на любезни разговори и разписана законодателна програма, която пообнадежди политици и избиратели за шансовете за кабинет, тонът преди дългоочакваната лидерска среща се втвърди.
Бойко Борисов чака във вторник водачите на коалицията ПП-ДБ Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и Атанас Атанасов. След тях ще покани и лидерите на останалите парламентарни сили.
От кого очакват подкрепа за управление и какви механизми за взаимен контрол в евентуална коалиция биха предложили, иска да чуе Борисов от “Промяната” и ДБ. Това ги попита директно още преди 4 дни, когато те му потретиха как няма начин да подкрепят кабинет с мандата или с участието на ГЕРБ. Борисов издържа и не излезе от образа на компромисния лидер, като дори намекна, че може да говорят и за вариант правителство с техния мандат, стига ПП-ДБ ясно да обявят, че търсят подкрепа. В събота тезата доразви и председателят на парламента Росен Желязков. Но в понеделник, когато ГЕРБ прати поканата за лидерската среща, нещата вече не звучаха така.
“Ако не подкрепят първия мандат, вторият изглежда също толкова обречен. В нашия мандат ние ще посочим кой да бъде премиер”, предупреди Желязков в понеделник.
“Нелепо е втората партия да ни призовава да се откажем от мандата, да не говорим за политики, да не каним никого на среща и да изпълняваме ултиматума на втория”, включи се Деница Сачева по БНР. “Ние сме първа сила, не виждам да имат и по-добри експерти. Няма причина ние да подкрепим втория мандат”, отсече и Теменужка Петкова.
От разговора във вторник на Борисов с Петков, Василев и Иванов зависи какъв премиер ще излъчи ГЕРБ. Може да е като кабинета “Габровски” или чисто партиен, поясни Желязков. И по всичко засега личи, че ще е на малцинството.
Ако хипотетично мандатът бъде връчен в сряда, най-вероятно ще предложим кабинет и ще търсим подкрепа от останалите формации,
без да търсим коалиционна формула,
обяви шефът на НС.
Мандатът обаче няма да бъде връчен в сряда, стана ясно от изявление на президента в понеделник.
Връчването му е важно, но много по-съществено е държавническото отношение на партиите към проблемите, обяви Румен Радев.
49-ото НС не може да си позволи лукса да не приеме критично важни закони, дори и да няма правителство - с тези думи той създаде очакване, че отново ще има разтегляне на процедурата.
Внесения от служебния му кабинет бюджет определи като “тест за зрелостта на всички партии в 49-ото НС с амбиции да управляват”.
Много е важно накъде ще тръгнат те. Иска ми се тяхната зрялост и отговорност да проличи още тези дни, призова президентът.
Радев напомни, че бързал с консултациите именно за да се изясни колко са готови партиите за правителство, гласуване на спешните закони и бюджета. И им благодари за искреността да поискат достатъчно технологично време. С днешното си изявление всъщност президентът даде да се разбере, че ще им го даде.
Ако се следват стандартите на конституционната процедура за мандатите и не се състави правителство, има сериозен риск заложената законодателна рамка да не бъде приета, включително да бъдат опропастени дипломатическите успехи през последните месеци за приемането на България в Шенген още тази година, каза той.
Но с думите си, че “всеки ден е ценен”, отправи и предупреждение, че сега няма да паузира толкова дълго рулетката.
Партийци залагат Радев да повика ГЕРБ за първата папка между 1 май и Гергьовден, според други отсрочката ще е поне до средата на месеца. Някои депутати - като Делян Добрев, смятат, че след капсулирането на “Промяната” и ДБ кабинет трябва да се направи с подкрепата на ДПС и БСП, дори това да донесе електорални щети за ГЕРБ, защото изходът от кризата е по-важен от тяснопартийния интерес.
Отново се заговори и за експертно правителство с третия мандат при провал на подобни кабинети на малцинството с мандатите на ГЕРБ и ПП-ДБ. Но този път предварително договорено от водещите партии - като това на националното съгласие на Димитър Попов от зората на демокрацията. Защото залогът 30 г. по-късно отново е държавата да не фалира и защото при 6-и (и 7-и наесен) поредни избори политиците ще бъдат наказани от хората.