Най-рационалният подход е България да има управление без участието на ГЕРБ. Това заяви Владислав Панев от ПП-ДБ в студиото на БТВ.
Коалицията ще се отзове на поканата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за лидерска среща утре, заяви той. И припомни, че не са отказвали разговори. "И в предишното НС "Демократична България" се отзова, защото това е демократичната процедура. Целта на всички би трябвало да е да бъде излъчването кабинет. С втория мандат е най-реалистично това да се случи и работим в тази посока", подчерта лидерът на "Зелените" - една от трите партии в "Демократична България".
Панев даде пример с Швеция, където след изборите втората по резултат формация е подкрепила кабинет на третата, шестата и осмата. "12 г. партията на Бойко Борисов изгради феодален строй в редица общини", мотивира той причината ГЕРБ да са неприемливи за мандатоносител.
Според него решенията на всички национални съвети на ПП-ДБ не са емоционални, защото не харесват ГЕРБ, а напълно рационални. А позицията им за неподркепа е била яна още по време на предизборната кампания.
"Разчитаме на подкрепа от всички депутати и сме готови на разговори около приоритети и целите на България. Това е разумният подход", настоя Панев. Според него в определени моменти няма какво друго да се направи. не става въпрос за по-добри или лоши управници. Трябва да се разделим с манталитета на силния управленец, от който зависи всичко, атакува той бившите управляващи.
И призна, че като най-голяма ПГ ГЕРБ ще контролират случващото се в парламента. Затова той не изключи те да получат ръководни постове в комисиите на НС. Можело да има система като в САЩ - "на взаимен контрол на властите. Това би било работещо. Това е вариант, който сме склонни да дискутираме", добави той.
Според лидера на "Зелените" "г-н Борисов е леко скаран с числата". И не се съгласи, че националният дълг е 90 млрд. Панев смята, че трябва да се прегледат капиталовите разходи на държавата. "Засега не споря с финансвото минстерство, искаме да видим точни данни", настоя той. Трябва да се прегледат и приходите от дивиденти на държавните компании.
"На първо четене е възможен дефицит от 3%. Но трябва да се види кои разходи задължително трябва да се направят и кои да се спестят. Данъци няма да вдигаме и няма да подкрепим такова предложение", подчерта народният представител.