Фирми, регистрирани в последния момент преди конкурсите, искат вече по 30-50 и дори 100 лв. за принадлежностите
Търсенето на сянка по българските морски плажове това лято се очертава интересно занимание. На фона на цени от порядъка на 5-7, максимум 10 лв., които действаха миналото лято, немалко хора може да се натъкнат и на стряскащите 50 и дори 100 лв. за чадър и още толкова за шезлонг за един ден. Поне така излиза от купчината заповеди на служебния министър на туризма, които от началото на март се появяват периодично на сайта на ведомството.
До 19 април министър Илин Димитров
издаде общо 10 заповеди за определяне на наематели
на 10 различни плажа за срок от 5 години. Има още почти толкова заповеди, с които обявени конкурси се прекратяват било заради липса на интерес, било защото участниците са отстранени, а има и заповеди, с които се определя нов срок за кандидатстване. При тази кипяща дейност нов наемател на черноморски плаж напоследък се появява средно по веднъж на всеки 3-4 работни дни.
Две неща отличават новите заповеди от досега действащите – цените за наемане на плажни принадлежности са доста високи – средно по около 30-50 лева, като не липсва и пример със 100 лева, при това само за наемане на чадър. И отделно 100 лева за шезлонг – на плажа пред “Перла” в Приморско (виж инфографиката).
Другото е, че почти всички фирми са съвсем нови, регистрирани с минимален капитал и очевидно специално за участие в тези конкурси, съдейки по датите на регистрацията им.
Например плажът пред къмпинг “Юг” в Лозенец ще се стопанисва от регистрираната със 100 лв. капитал през февруари 2023 г. фирма “Ем Би Би Турист”. Това е месец преди да се състои търгът за наемател. Фирмата е спечелила наддаването с предложението да плаща по 147 480 лв. с ДДС годишно и с цена от 50 лв. за чадър и 50 лв. за шезлонг. До миналото лято наемането на тези неща на този плаж
беше точно 10 пъти по-евтино
Също в последния възможен момент и също със 100 лв. капитал е регистрирана друга фирма - “Волщанд” ЕООД, която е спечелила търга за плажа на къмпинг “Ахелой”. Тя също би трябвало да събира по 50 лв. за сянката, или поне така гласи офертата ѝ.
С капитал от 10 лв. е регистрирана пък фирмата, която ще стопанисва плажа на Стария град в Несебър - “Бунент” ЕООД. Вярно, тя ще събира само по 8 лв. за чадър и толкова за шезлонг, но ще плаща само по 16 хил. лв. годишно за този плаж, чиято дължина е едва петдесетина метра.
С малко по-висок уставен капитал – 100 лв., но пак регистрирана през февруари 2023 г. е новозагорската фирма “Юг - релакс” ЕООД. Тя печели търга за плажовете “Перла 1” и “Перла 2” в Приморско. И ще събира по 100 лв. за чадър и по 100 лв. за шезлонг.
Средната цена на плажните принадлежности на останалите ивици се движи между 30 и 50 лв. на ден.
Според заповедите, с които се определят наемателите, става дума за пределна цена на плажните принадлежности и от туристическото министерство коментираха, че
нищо не задължава наемателите да искат точно такива цени
Те могат да сложат и по-ниски, въпросът било да не ги надминават.
Причината да се действа по този начин била, че в договорите за наемане на плаж цената се фиксира за срок от 5 години, а все пак никой не може да каже каква ще е инфлацията за такъв период от време.
В договорите за концесиониране цената на плажнитте принадлежности се фиксира. Но законът все пак дава право после на министерството да индексира тази цена с размера на инфлацията от миналото лято до настоящия сезон.
Точно в момента повечето концесионери на черноморски плажове у нас
очакват опресняване на цените за предстоящия сезон
Ако се съди по офицалните данни на статистиката, там, където миналото лято чадърът е бил 10 лв., това лято би трябвало да е 11,70 лв.
От бранша са категорични, че независимо от вратичката, която новите наематели на плажове са си оставили, никой няма да посмее да сложи цена от 30 лв. за чадър, камо ли пък 50 или 100 лв. Това означава да изгони туристите и да остане стопанин на един гол пясък.
“Тези цени, заложени в договорите на новите наематели на пясъчни ивици, са пожелателни и са калкулирани по-скоро като застраховка срещу голям инфлационен натиск в бъдеще, а не като реални цени. Кой през 2019 г. можеше да предположи, че ще има такава инфлация”, коментира пред “24 часа” ситуацията с шокиращите цени на сянката зам.- председателят на Асоциацията на концесионерите на черноморски плажове Николай Димитров.
Според него, въпреки че са на фиксирани цени,
концесионерите също ще са принудени да оскъпят чадъра, но най-много с лев-два,
ако няма откъде да си избият парите. Другият вариант е да вдигнат наемите на заведенията, както и вече го правят. Някои ресторантьори по плажовете в Бургаско обаче са се отказали заради непосилните наеми, показа проверка на “24 часа”.
“Един ресторантьор или хотелиер може да оптимизира персонала си, като се лиши от някой барман или сервитьор, при нас няма как да стане това – броят на спасителите и на медицинския персонал е строго определен и не се променя. Вали - гърми,
водни гардове трябва да има през 100 метра, обясни Николай Димитров.
Освен това според стопаните на ивици туристите трябва да правят разлика дали чадърите и шезлонгите са на плажа, или на заведенията. Сянката някъде може и да стигне до 50 лв., но това са чадъри към барове или кръчми, които не са ги калкулирали в цените на напитките или храната.
А това, че в Гърция можеш срещу 2 евро за кафе да се излежаваш цял ден на сянка, според Димитров означава, че плажът е безстопанствен и няма нито спасители, нито медицинска служба.
“При всички случаи ще има по-високи цени на чадъри и шезлонги това лято. Увеличението обаче
ще е в разумни и поносими стойности
- до 20-25% най-много, а не от 30 лв. и нагоре”, коментира председателката на Регионалната туристическа камара в Бургас Деляна Цонева.
Наблюденията ѝ са, че по време на пандемията, когато стопаните на плажове бяха принудени да свалят цените на сянката,
чадърите се пълнеха и не достигаха
Докато миналото лято, когато цените се върнаха на нивото от 2019 г., много от тях останаха незаети. Затова всичко трябва да е в разумни граници, казва Цонева.