Хората се мъчат със стара техника, която непрекъснато се разваля, казва кметът Мирчо Петров
Една четвърт от обраслото корито на река Стряма в района на село Трилистник е разчистена. Остават обаче още 2 километра от двете страни, заяви кметът Мирко Петров.
Той съпроводи областния управител Ангел Стоев, който дойде на място да види как върви работата.
На 19 март десетки жители на Трилистник излязоха на протест заради непочистеното корито. Те с ужас си спомниха за голямото наводнение на 3 септември м.г., когато Стряма заля домовете им.
"За да има ефект, реката трябва да се изчисти по цялото протежение от Маноле до Клисура", смята кметът Петров.
„Доволен съм от темповете, с които се работи. Въпреки някои технически проблеми и дъждовните дни, напредъкът е видим“, констатира Стоев.
Той инспектира работата на екипите от „Напоителни системи“ ЕАД – клон Марица и на ДП „Южно Централно държавно предприятие“.
По думите му за 3 седмици при добра организация на работата са постигнати видими резултати. Около 700 метра от коритото на реката, точно преди Трилистник, са почистени напълно от растителността, а дигите са укрепени. „По-важно е, че хората са спокойни, че реката е обезопасена“, подчерта Стоев.
В проверката участва също кметът на община „Марица“ Димитър Иванов и управителят на „Напоителни системи“ инж. Костадин Чолаков.
„В почистването са включени наши машини и на горското стопанство, които са специализирани в премахването на храстите и дърветата. В някои части дигата беше в много лошо състояние, но вече е укрепена и стабилна“, коментира инж. Чолаков. Той увери, че работата продължава в следващият 700-метров участък, който е сравнително по-лек - с по-малко и с по-ниска растителност.
„Хората сега са по-спокойни и сме благодарни, че с усилията на държавата ще можем да укрепим трайно коритото на реката в най-критичните й участъци“, заяви от своя страна кметът на Трилистник Мирчо Петров.
Пред "24 часа" заяви, че хората се мъчат със стара техника, която непрекъснато се разваля. "Но за малкото време свършиха много работа", добави той.
Превантивното почистване започна през март първоначално само с техника и работници от „Напоителни системи“. Преди две седмици към тях се присъединиха и екипи от горските стопанства със специализирани машини за разчистване на храстовидната растителност и дърветата. Плановете след като приключат край Трилистник, екипите да продължат работа в района на най-тежко пострадалите карловски села от наводнението през септември миналата година.