За 13,5 млн. лв. финансова помощ за изграждане на 3 учебни заведения общината ще кандидатства по плана за възстановяване
Бургас разширява учебната си база с 3 нови училища за близо 19 млн. лв. напук на икономическата криза. Едното ще e в кв. “Крайморие” и ще е филиал на иновативното ОУ “Александър Г. Коджакафалията”. Другите две всъщност ще са допълнителни корпуси към ОУ “Христо Ботев” в кв. “Сарафово” и към сградата, която делят Математическата и Френската гимназия.
Идеята за изграждането им е на кмета Димитър Николов, който е внесъл докладна записка в общинския съвет.
Местният парламент трябва да даде зелена светлина,
за да може общината да кандидатства за външно финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост – “Изграждане на нови сгради на училища и детски градини”. Безвъзмездната помощ по него е 13,5 млн. лв..
“Целта е да се създадат условия за равен достъп до образование чрез изграждане на благоприятна, иновативна, енергоефективна, подкрепяща и мотивираща образователна среда, която да съдейства за подобряване на образователните резултати на децата и учениците”, е мотивацията на кмета.
Изграждането на нови училища е рядкост в България през последните години. Над 90% от сградния образователен фонд е отпреди 90-те, коментират общински съветници. Бургас вече има опит в строежа на чисто нови училища. Едно от тях е модерната IT гимназия в комплекс “Меден рудник”, която отвори преди 3 години.
“Новото училище в “Крайморие”
ще разполага с 9 класни стаи, специализирани кабинети, физкултурен салон и плувен басейн, зони за административен и помощен персонал, обособени зони в дворното пространство. При необходимост има възможност капацитетът му да бъде увеличен. Пускането му в експлоатация ще е улеснение за учениците в крайбрежния квартал да не пътуват всеки ден до града, а същевременно ще облекчи и капацитета на училищата в центъра”, обясни Николов ползите от новото училище. Общината вече е намерила подходящ терен за училището, което ще се строи чрез процедура на инженеринг.
Новата сграда в кв. “Сарафово” пък ще реши проблема с недостига на места за учениците там. С допълнителния корпус ще се увеличат класните стаи и
ще може да се премине към едносменен режим
на обучение.
За Френската и Математическата гимназия плановете на общината са да изгради в двора нов корпус с 32 класни стаи, зала и кътове на открито за спорт. Ще има още покрити площадки за тенис на маса и велосипеден паркинг с възможност за зареждане на тротинетки и други екстри за социални контакти между учениците. Новата сграда ще се използва от възпитаниците и на двете училища.
Общината ежегодно модернизира и разширява учебната база, но броят на децата и учениците постоянно се увеличава, коментира зам.-кметът по образование Йорданка Ананиева.
Според националната статистика Бургас е сред малкото градове в страната, чието младо население до 15-годишна възраст постоянно нараства. Това личи и по броя на първолаците, които с всяка изминала година са повече от предходната.
Заради по-големия брой седмокласници тази учебна година бе увеличен и приемът с нови паралелки в средните училища и в гимназиите в Бургас.
От 2020 г. броят им е нараснал с 360 и те вече са 4125.Тенденцията е от 3-4 години, очакванията са броят на младите хора в града да продължи да нараства.
“Освен естествения прираст
чувствително се увеличава и миграцията към града
Прииждащите към Бургас са повече от тези, които го напускат. Това налага да се вземат такива решения, които да улеснят образователния процес във всичките му аспекти - база, капацитет, условия за обучение, транспорт и личността мотивация”, добави Ананиева.
Днес и утре - национален форум за STEM образование
Строителството на новите училища в Бургас се вписва в цялостната концепция на общината за изграждане на модерна образователна система. В града тя е развита във всичките ѝ форми, като сериозен напредък напоследък се забелязва в STEM подхода към учениците.
За да предаде опита си в тази област, общината и просветният инспекторат организират днес и утре национален форум EduBurgas “Вдъхновители на образователни трансформации”. Целта му е да представи иновациите в българското училище и да помогне за повишаване качеството на образованието.
Първото издание на форума е посветено на изграждането на STEM пространства в училищата и прилагането на метода за усвояване на знания чрез игра и практика в класната стая. За лектори общината и инспекторатът са поканили водещи специалисти в областта на образователните технологии, сред които университетски преподаватели, архитекти, технологични експерти и педагози практици. Участие ще вземат и представители на Националния STEM център, Института по роботика към БАН, двата университета в Бургас и др. По време на форума ще се организират практически работилници и ще се проведе изложение на компании, предлагащи технологично оборудване и образователен софтуер.
“Стремим се да бъдем в крак с технологиите и да отговаряме навреме на потребностите на пазара с осигуряване на необходимите кадри. Популярността на STEM подхода се увеличава през последните години поради нарастващата нужда от работници с умения в областта на науката и инженеринга. С развитието на технологиите нуждата от хора, които могат да проектират, построят и поддържат сложни системи, ще продължава да нараства”, коментира зам.- кметът Йорданка Ананиева.