- Курсът на лева към еврото няма да се променя, категоричен е зам.-министърът на финансите
- 2/3 от бизнеса подкрепят влизането на България в еврозоната
Година и половина бизнесът трябва да е готов да обозначава цените на стоки и услуги и в лева, и в евро.
Това стана ясно от думите на заместник-министъра на финансите Методи Методиев по време на конференция на тема "България в еврозоната – какво следва за бизнеса", организирана от Американската търговска камара в България.
Точният период, в който ще се изписват цените в двете валути ще започне един ден след официалното решение на съвета за датата на въвеждане на еврото у нас и ще продължи до една година след тази дата.
По думите му въвеждането на еврото е фундаментална промяна, която поражда множество ангажименти както за бизнеса, така и за гражданите.
За гражданите това ще бъде по-пасивен процес - банковите сметки, спестяванията и кредитите ще бъдат автоматично превалутирани, а цените ще са едновременно в лева и евро за известен период от време. За да изглежда това автоматично, разчитаме бизнесът да си партнира с държавата, каза Методиев.
Той беше категоричен че курсът на лева към еврото няма да се променя.
Един месец след въвеждане на еврото, левът ще излезе от обращение. След приемането на европейската валута всички счетоводни процеси и данъците ще се изчисляват и ще се възстановяват в евро, каза Методиев.
Разходите за изчисляване на цените ще са за сметка на бизнеса и не се компенсират с публични средства, но държавата ще направи всичко възможно тези разходи да са минимални, посочи още той.
Методиев подчерта, че според социологическо проучване, проведено в края на миналата година, 2/3 от бизнеса подкрепят влизането на страната ни в еврозоната.
Нагласите са, че ще благоприятства инвестициите и ще улесни работа на финансовите и капиталовите пазари. Самата цел за приемане на еврото е катализатор на важни реформи в страната и ако не беше приемането на общата европейска валута, те щяха да станат много по-бавно, каза Методиев.
Той обърна внимание, че все още има законодателни инициативи, които трябва да бъдат приети от новия парламент.
Зам.-министърът очаква инфлацията да спада все по-осезаемо, за да покрием и този критерии по пътя ни към въвеждане на еврото.
“Въпреки че България няма да се присъедини от началото на 2024 година, ние продължаваме подготовката за приемането на общата европейска валута. Данъчните облекчения и социални разходи формират рискове за дефицит на държавния бюджет над 3 % от БВП, отбеляза Методи Методиев.
Очакваме от правителството и от тези, които ще управляват, да правят благоразумна и консервативна фискална политика за изпълнение на Маастрихтските критерии за стабилността на държавата, каза още той. Доклад на ОИСР също сочел, че фискалната ни политика трябвало да бъде затегната.