- Жилещите насекоми подраниха заради топлото време
- В предишни години тревните площи в парковете се третираха чак през май
Климатичните промени докараха нов феномен в Бургас - комари посред зима. По никое време кръвосмучещите се появиха по паркове и жилищни комплекси, което не е типично за морския град по това време на годината.
“Поради задържалите се продължително време високи температури, както и заради получени сигнали от граждани започваме да пръскаме”, обявиха от дезинфекционната станция в Бургас. Минали години третирането на тревните площи против комари започваше през май, но тази година топлата зима изненада бургазли.
Бургас е сред рисковите градове за разпространение на жилещите
заради големия брой езера и влажни зони
наоколо, което налага да се вземат мерки по-отрано. “Комарите се усещат все по-осезателно, спасява ни това, че още не сме с летни дрехи, за да ги гоним от ръцете и краката си. Не е нормално да си пием кафето на открито и да се пляскаме по лицето”, коментират жителите на морския град.
Тъй като наближават и месеците с повече валежи, когато ларвите на комарите по-бързо се размножават, дезинфекционната станция започва по-отрано пръскането във водните биотопни зони.
Акцията започва от днес
и ще продължи до 24 април по стриктно изготвен график по квартали, зони и часови пояси.
Освен набелязаните зони за пръскане дезинфекционната станция ще приема и сигнали от граждани за рискови места, към които ще насочва хора и техника да обработват терените.
Третирането срещу комари започва от най-големия развъдник на комари в Бургас - Солниците, и ще приключи в края на април в селата Миролюбово, Драганово, Изворище и Брястовец.
“Ще пръскаме с безопасни препарати,
но въпреки това хората трябва да спазват карантинния срок от 24 часа да не влизат в обработените места, които ще бъдат обозначени със стикери”, предупредиха от станцията. Рисковите зони ще се обработват от 8 до 10 ч.
Оттам успокоиха, че препаратите са безвредни и за обитателите на езерата, където гнездят хиляди птици, сред които и застрашени видове.
Влажните зони около Бургас също усещат последствията от климатичните промени. През последните години броят на пернатите от всички видове се увеличи чувствително заради топлото време, а екзотични птици като розовото фламинго, които не са характерни за нашите географски ширини, вече са неизменна част от пейзажа на черноморския град.